Informační povinnost pro poskytovatele služeb: Uživatelé bytů budou asi dostávat údaje o spotřebě tepla a teplé vody jednou měsíčně

Česko je členským státem Evropské unie, takže některé zákony musí být v souladu s předpisy EU. Senátoři budou příští týden projednávat novelu, podle níž budou muset poskytovatelé služeb, posílat údaje o spotřebě tepla a teplé vody z dálkových odečtů měřičů lidem, kteří žijí v bytech. Informuje o tom ČTK.

Poskytovatelé služeb to pravděpodobně začnou dělat v roce 2024, informovat občany by museli alespoň jednou měsíčně.

Teplárna / Ilustrační foto / Zdroj: youtube.com

Do konce roku 2026 to budou muset dělat ty poskytovatelé, kteří budou mít instalovány takové měřiče, díky kterým bude možné získat údaje o spotřebě na vzdálenost větší než 250 metrů. To znamená, že se to nebude týkat malých společenství vlastníků jednotek či družstev.

V roce 2027 by se to již mělo týkat údajů z těch měřičů, ke kterým není nutný přístup do jednotlivých bytů či jiných prostor.

Teplárna / Ilustrační foto / Zdroj: youtube.com

Někteří lidé kritizují tuto informační povinnost. Pronajímatelé a nájemníci uvedli, že kvůli této povinnosti vzrostou náklady na administrativu.

Zákonodárci dolní komory Parlamentu proto novelu změnili tak, aby byla povinnost odložena. Dříve se předpokládalo, že povinnost by mohla vstoupit v platnost v roce 2023. S tímto rozhodnutím souhlasil i senátní ústavně-právní výbor. Novela by se měla zpřísnit i vymezení měřičů.

Teplárna / Ilustrační foto / Zdroj: youtube.com

Poskytovatelé by měli posílat informace uživatelům bytů elektronickou formou. Podle novely by zvýšení administrativních nákladů poskytovatelů nemělo mít vliv na ceny služeb. Platit bude asi nutné jen v případě, že poskytovatel bude informovat lidi dopisem.

PSALI JSME: JAKÉ BUDE POČASÍ PŘED VÁNOCI: METEOROLOGOVÉ ZVEŘEJNILI PŘEDPOVĚĎ NA MĚSÍC

PŘIPOMÍNÁME: ČERNÝ PÁTEK SE BLÍŽÍ: ODBORNÍCI VARUJÍ PŘED PODVODNÍKY. EKONOM ŘEKL, JAK VYBRAT ZBOŽÍ SE SKUTEČNOU SLEVOU

Share