„Značná část provozoven a obchodů by mohla do měsíce znovu začít fungovat“ : Ministr zdravotnictví pověděl o možném scénáři vývoje událostí

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch řekl, jak by bylo přibližně možné zmírnit v budoucnu opatření. Podle něj většina obchodů s největší pravděpodobností již budou otevřeny do konce tohoto měsíce, ale bary a kluby pravděpodobně až v létě. Také asi bude povinné chodit v rouškách ještě celý příští měsíc. Ale to ještě nejsou přesné informace.

Ministr zdravotnictví neřekl konkrétní, protože se věci často mění a je třeba situaci neustále a pečlivě sledovat.

„Dokážu si však představit, že značná část provozoven a obchodů by mohla do měsíce znovu začít fungovat“ řekl Adam Vojtěch.

.

Pro všechny obchody, které začnou fungovat, budou platit přísnější hygienická pravidla.

Existuje také možnost, že obchody s oblečením budou otevřeny mezi posledními, protože je nyní nutné vyhnout se zkoušení oblečení v kabinkách.

Ministr zdravotnictví vysvětlil, že je ještě nutné zjistit, jak velké riziko přenosu viru přes oblečení je. Možná budete muset použít další opatření, jako je praní, žehlení a dezinfekce.

Také zatím vláda nemá v úmyslu povolit provoz kadeřnictví, protože tam je blízký kontakt s klientem. Tato otázka potřebuje další diskusi.

.

Také podle ministra možná už příští měsíc budou moci začít fungovat restaurace a další stravovací služby. Na začátku prý budou restaurace fungovat přes den.

„Než povolíme provoz i ve večerních a nočních hodinách, to ještě nějaký čas potrvá“ vysvětlil Adam Vojtěch.

Ministr zdravotnictví dodal, že noční kluby pravděpodobně začnou fungovat už v létě. Zavedeny budou i omezení počtu návštěvníků.

Co se týče masových akcí, tak snad ani v létě se nic takového nestane.

.

Očekává se, že do konce května bude riziko onemocnění koronavirem výrazně nižší než nyní, takže je možné, že se děti vrátí do školy do konce školního roku.

Možná do konce tohoto měsíce se otevřou některé univerzity, a to bude jen pro studenty posledních ročníků. O tom je třeba ještě diskutovat.

„A to tak, aby šlo provádět individuální konzultace, individuální zkoušení a praktické, kupříkladu laboratorní činnosti“ vysvětlil Adam Vojtěch.

Také ministr zdravotnictví řekl, že ještě bude nutné nosit roušky zhruba do začátku léta.

.

Řešení všech otázek bude provedeno na základě průzkumu promořenosti populace. Výzkum se bude konat v Olomouckém kraji, Jihomoravském kraji a v Praze.

Hlavním úkolem je zjistit, kolik skutečně existuje nemocných lidí, kteří nemají žádné příznaky. Výsledky vláda dostane zhruba na začátku května, nebo na konci dubna.

Share