“Zvýšenou teplotu, suchý kašel a dušnost”: Testování na koronavirus změnilo své podmínky

Dnes ministerstvo zdravotnictví informovalo všech v tiskové zprávě o změnění několika podmínek testování na koronavirus.

Aby vás pustili na test, musíte mít horečku nad 37,5 stupně, dušnost nebo suchý kašel. Před změnami doktoři doporučovali lidem udělat test, kdy měli horečku nad 38 stupňů.

.

Kde můžete udělat ten test? Skoro všude, ale doporučit ho mohou jenom praktické lékaře, ambulantní plicní lékaře a krajská hygienická stanice.

Také zdravotníci doporučuji předem kontaktovat na odběrové místo telefonicky, domluvit se na nějaký termín a čas. Také musítei vybrat konkrétní odběrové místo s indikujícím lékařem.

.

Po testu na nakaženého ceka 14 dnů karantény. Ukončit ji můžete jenom podle dokumentu ministerstva zdravotnictví. Ale můžete ho obdržet jenom po dvou týdnu.

Také po karanténě 3 dni vás budou kontrolovat na vymizení příznaků koronaviru, kterými jsou kašel, horečka dýchací potíže.

.

Také po 12 dnů karantény budete muset udělat testování, aby ukázalo negativní rezultát, opakováné testování lékaři dělají po ukončení karantény.

Do domácnosti pacienta mohou vypsat jenom v tom případě, kdy nebude potřebovat užívání léků na snížení teploty, a také u pacienta se musí zlepšit stav plic a dýchacího systemu.

.

Ministerstvo zdravotnictví také dodalo:

“Pacient musí sledovat svůj zdravotní stav. Musí dodržovat důležitá hygienická pravidla, stejně desinfikovat a mýt ruce. Také budete muset pravidelně telefonovat nebo psát e-mailem o svém stavu praktickému lékaři”.

Jestli pacient nežije doma sám, musí všude používat roušku nebo nejlépe respirátor, nesmí vycházet ven, musí vždy být v izolaci a nejlepším pro nakaženého bude samostatní pokoj.

.

Musí omezit všechny blízké kontakty s rodinou a kamarády. Hygienická pravidla také musí vyplňovat i rodina, zejména děti, protože ve světě hodně důkazů o tom, že virus je vylučován i do stolice.

Také ministerstvo řeklo:

“Covid-19 muže být detektován a vylučován z horních cest dýchacích 1 až 2 dny před projeveniˇprvních příznaků nakažení, a vylučování viru muže probíhat od 7 do 12 dnů. Některé závazku případy měli až 14 dnů”.

Třetina pacientů objevila virus ve stolici. Také ministerstvo uvedlo, že od lidi bez příznaků můžeme všichni stejně nakazit, jako od lidi s příznaky.

.

První nakažený v České republice se objevil 1.března, byl to první laboratorně potvrzený nový typ koronavirusu. V té době, všichni nakažení byli v Itálii, ale dnes ten virus postupně šíři i v Česku.

Share