Tomio Okamura by v Moskvě jednal o dodávkách plynu: jak na to reagoval Ivan Bartoš a Markéta Pekarová Adamová

Předseda hnutí SPD Tomio Okamura v minulosti varoval před energetickou závislostí České republiky na Ruské federaci. V současné krizové situaci je prý připraven se s Moskvou jednat o dodávkách plynu. Šéf resortu pro místní rozvoj a předseda Pirátské strany Ivan Bartoš to považuje za skandální. Píše o tom web Echo24.cz.

Tomio Okamura v minulosti vyzýval k diverzifikaci zdrojů plynu, aby Česko nebylo na Rusku závislé. Například o tom psal ve své knize před jedenácti lety.

Tomio Okamura / Zdroj: youtube.com

Politici o tomto tématu znovu hovořili v superdebatě v České televizi. „Pro tuto zimu ale nasmlouvejme po vzoru Rakouska levný plyn v Rusku, protože nemáme jinou alternativu,“ řekl Tomio Okamura.

Nechce, aby byla Česká republika závislá na Ruské federaci. Je třeba diverzifikovat zdroje, ale trvá to dlouho. Nyní ale Česko podle něj nemá jinou alternativu a čeští občané by měli mít teplo v zimě.

Tomio Okamura / Zdroj: iDnes.tv

Moderátor se ho zeptal, zda věří ruské hlavě státu Vladimiru Putinovi a zda by s ním jednal. Šéf SPD na tuto otázku přímo neodpověděl, ale také tvrzení neodmítl. Připomněl však, že sousední demokratické Rakousko už v Moskvě jednalo o dodávkách levného plynu.

Předsedkyně dolní komory Parlamentu Markéta Pekarová Adamová (TOP 09) měla jiný názor. Dohodnout se nyní s diktátorem je podle ní nemorální. Připomněla, že do Evropy utekly miliony uprchlíků kvůli ruské invazi na Ukrajinu.

Markéta Pekarová Adamová / Zdroj: youtube.com

Řekla také, že předseda SPD nyní jen straší občany. Dodala, že vláda bude pomáhat občanům a firmám.

Ministr pro místní rozvoj a místopředseda vlády pro digitalizaci připomněl, že Vladimir Putin vyhlásil částečnoumobilizaci a v některých oblastech Ukrajiny se budou konat loutková referenda.

Ivan Bartoš / Zdroj: youtube.com

Jednat nyní o dodávkách plynu s ruským prezidentem proto nepovažuje za normální. „To mi přijde skandální,“ řekl Ivan Bartoš.

PSALI JSME: PETR FIALA PŘEDSTAVIL ENERGETICKY ÚSPORNÝ PLÁN: JAK BUDE ŠETŘIT ÚŘAD VLÁDY ČR

PŘIPOMÍNÁME: DANUŠE NERUDOVÁ UVEDLA, PROČ CHCE KANDIDOVAT NA PREZIDENTKU: PLÁNUJE PROSADIT DŮCHODOVOU REFORMU

Share