Petr Fiala představil energeticky úsporný plán: Jak bude šetřit Úřad vlády ČR

Předseda vlády Petr Fiala (ODS) před několika dny prohlásil, že vláda bude šetřit ve svých budovách. Stát by podle něj měl jít příkladem. Premiér ve čtvrtek na tiskové konferenci řekl, co bude Úřad vlády ČR dělat. Informuje o tom server TN.cz.

Předseda vlády v neděli slíbil spoluobčanům, že bude trvat na tom, aby stát šel příkladem. Letošní rok podle něj nebude jednoduchý, ale je přesvědčen, že vše zvládneme.

Petr Fiala / Zdroj: youtube.com

Petr Fiala a šéfka Úřadu vlády Jana Kotalíková ve čtvrtek představili plán, jak budou ve Strakově akademii šetřit. Všichni zaměstnanci Úřadu vlády budou muset postupovat podle již připraveného manuálu.

„Ve výsledku ušetříme mezi 17 a 20 procenty spotřebovaných energií, což je částka okolo dvou milionů,“ řekl Petr Fiala.

Petr Fiala / Zdroj: youtube.com

O jakých konkrétních krocích se jedná? Za prvé už bylo rozhodnuto o zrušení nasvícení budovy Strakovy akademie. Díky tomuto opatření se dle Kotalíkové podaří v roce 2023 ušetřit zhruba 130 tisíc Kč.

Za druhé bylo sníženo osvětlení ve vnitřních prostorech. To znamená, že nyní svítí jen asi polovina žárovek. Kromě toho budou staré klasické žárovky brzy nahrazeny LED žárovkami, které jsou úspornější. Na chodbách a toaletách budou také pohybová čidla.

Strakova akademie / Ilustrační foto / Zdroj: youtube.com

Dalším krokem je zateplení půdních prostor. Bude to velká investice, bude nutné zateplit asi 3 tisíce metrů čtverečních a díky tomu se zabrání úniku tepla.

Kromě toho bude v kancelářích snížena teplota na 20 stupňů Celsia a na chodbách a v dalších prostorech bude ještě o 5 stupňů chladněji.

Petr Fiala / Zdroj: youtube.com

Úřad vlády plánuje také postupně vyměnit staré spotřebiče za nové. Jde především o lednice. To by také umožnilo ušetřit.

PSALI JSME: VLÁDA PLÁNUJE ZVÝŠIT ŽIVOTNÍ A EXISTENČNÍ MINIMUM: „DOJDE KE ZVÝŠENÍ I PŘÍDAVKU NA DÍTĚ,“ ŘEKL MARIAN JUREČKA

PŘIPOMÍNÁME: SI ŤIN-PCHING PROHLÁSIL: ČÍNSKÁ ARMÁDA MÁ BÝT PŘIPRAVENA NA OPRAVDOVÝ BOJ

Share