1,3 milionu penzistů pobírá nadprůměrný důchod: kolik seniorů pobírá více než 20 tisíc korun měsíčně

V poslední době se zvýšil počet lidí, kteří pobírají nadprůměrný starobní důchod. Jedním z důvodů, proč k tomu došlo, je, že loni byly důchody třikrát valorizovány. Dvě valorizace byly mimořádné, díky tomu se procentní výměry zvýšily o inflaci. Informuje o tom server Českédůchody.cz.

Peníze / Ilustrační foto / Zdroj: youtube.com

2,36 milionu lidí v Česku nyní pobírá starobní důchod. Z toho 1,3 milionu důchodců dostává nadprůměrnou penzi. Celkem 752 tisíc občanů pobírá důchod vyšší než 20 tisíc Kč, počet těchto lidí se za jeden rok zvýšil o 443 tisíc.

Na konci roku 2021 byl průměrný starobní důchod 15 425 Kč, v prosinci 2022 už to bylo 18 061 Kč. V lednu 2023 se penze zvýšily díky řádné valorizaci, navíc část seniorů začala dostávat výchovné. To znamená, že průměrný důchod by nyní měl činit více než 19,4 tisíce Kč.

Peníze / Ilustrační foto / Zdroj: youtube.com

Podle statistik České správy sociálního zabezpečení se snížil počet občanů, kteří pobírají méně než 10 tisíc Kč. Na konci loňského roku bylo takových lidí 55,5 tisíce, v roce 2020 jich bylo 120 tisíc.

Za poslední rok se zvýšil počet lidí, kteří pobírají nadprůměrný důchod, jde o 1,3 milionu seniorů. V roce 2021 to bylo o 200 tisíc méně. Stalo se tak zejména díky mimořádným valorizacím, procentní výměry se tak zvýšily o inflaci, to znamená, že vysoké a nízké důchody byly zvýšeny o stejné procento.

Jak vysoké důchody mají senioři v ČR / Zdroj: Česká správa sociálního zabezpečení (čísla k 12/2022)

V září 2022 se důchod ve výši 10 tisíc Kč zvýšil o 318 Kč a důchod ve výši 20 tisíc Kč o 838 Kč. Počet důchodců, kteří pobírají 20 až 22 tisíc Kč měsíčně, se za loňský rok více než zdvojnásobil.

Dá se říci, že letos v lednu se počet seniorů se stejným příjmem zvýšil o dalších několik set tisíc. Je pravděpodobné, že nyní už zhruba 1 milion penzistů pobírá více než 20 tisíc Kč měsíčně.

Marian Jurečka / Zdroj: youtube.com

Ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka před časem řekl, že pravděpodobně letos v létě dojde k další mimořádné valorizaci.

PSALI JSME: „S DŮCHODEM VYJDU VÝBORNĚ PRVNÍ TŘI DNY“: ZUZANA BUBÍLKOVÁ ŘEKLA, JAK VYSOKOU PENZI POBÍRÁ

PŘIPOMÍNÁME: DARA ROLINS ZAZPÍVALA NA KONCERTĚ S DCEROU LAUROU: NĚKTEŘÍ FANOUŠCI JI PŘIROVNÁVAJÍ K CHARLOTTE GOTTOVÉ

Share