Babiš vyzývá vládu, aby snížila DPH na potraviny: jak na to reagoval kabinet premiéra Petra Fialy

Inflace je jedním z hlavních problémů, které trápí Čechy v posledních měsících. Výrazně zdražily například potraviny, lidé proto nyní šetří. Opoziční hnutí ANO požádalo vládu, aby zavedla nulovou daň z přidané hodnoty na základní potraviny. Dříve to udělalo například Polsko. Vláda však takový návrh odmítá. Informuje o tom CNN Prima News.

Některé potraviny v sousedním Polsku mohou být levnější, především jde o základní potraviny, jako je například chléb, máslo, mléko a některé další. Před několika měsíci polská vláda snížila na nulu daň z přidané hodnoty na základní potraviny. Opatření bude platit minimálně do konce letošního roku.

Potraviny / Ilustrační foto / Zdroj: youtube.com

Někteří lidé nakupují potraviny v Polsku, protože chtějí ušetřit v současné krizové situaci. Podle bývalého premiéra a předsedy hnutí ANO Andreje Babiše by česká vláda mohla jednat jako polská a mohla by tuto daň také snížit.

DPH u základních potravin je nyní 15 procent, expremiér navrhuje její snížení na nulu. Podle mluvčího ministerstva zemědělství Vojtěcha Bílého by snížení DPH u některých potravin, benzinu nebo u energií znamenalo snížení příjmů do rozpočtu.

Andrej Babiš / Zdroj: youtube.com

To by mohlo mít vliv na školství nebo zdravotnictví. Dodal, že snížení DPH neznamená snížení konečné ceny pro kupujícího. Někteří ekonomové také předpokládají, že snížení daně by neznamenalo, že kupující by platili méně.

Poslanec a bývalý ministr zemědělství Petr Bendl (ODS) se také domnívá, že takový krok by neměl zásadní efekt. Snížení DPH by podle něj bylo možné projednat v situaci, kdy bude inflace na normální úrovni.

Petr Bendl / Zdroj: youtube.com

„Zní komicky, že zrovna Andrej Babiš navrhuje daň vynulovat. Když jsme jako opozice nabízeli snížení DPH na potraviny, protestoval,“ řekl Petr Bendl.

Ekonom Petr Bartoň uvedl, že snížení DPH u potravin na nulu je krokem na „hraně legálnosti“. Navíc dodal, že bývalý premiér Babiš měl kdysi možnost snížit tuto daň o 5 procent, ale jeho vláda to neudělala.

Zdeněk Nekula / Zdroj: youtube.com

Šéf resortu zemědělství Zdeněk Nekula (KDU-ČSL) už dříve řekl, že by chtěl diskutovat o snížení DPH u potravin až po skončení válečného konfliktu na Ukrajině. Tato válka však trvá již téměř půl roku.

PSALI JSME: „VELMI TĚŽKÉ ČASY JSOU STÁLE PŘED NÁMI“: ZVLÁŠTNÍ ZMOCNĚNEC AMERICKÉHO MINISTERSTVA ZAHRANIČÍ VAROVAL, ŽE NADCHÁZEJÍCÍ ZIMA BUDE PRO EVROPU NÁROČNÁ

PŘIPOMÍNÁME: ÚČTY BABIŠE: ZBYNĚK STANJURA OKOMENTOVAL ZHORŠENÍ VÝHLEDU ČR. DO DISKUZE SE PŘIDALA I EXMINISTRYNĚ FINANCÍ SCHILLEROVÁ

Share