Miloš Vystrčil se domnívá, že nedávat turistická víza Rusům by bylo správné rozhodnutí: předseda Senátu vysvětlil proč

Předseda horní komory Parlamentu Miloš Vystrčil (ODS) se domnívá, že by Česká republika neměla dávat víza ruským turistům a sportovcům. Podle něj by si Rusové neměli v evropských zemích užívat toho, co v Rusku nemají. Promluvil o tom v pořadu Události, komentáře na ČT24.

Senátoři ve středu schválili rozšíření NATO, novými členy aliance by se měly stát Švédsko a Finsko. Podle šéfa Senátu bylo toto rozhodnutí správné, umožní to posílit alianci a tím zvýšit naši bezpečnost.

Miloš Vystrčil / Zdroj: youtube.com

Estonská premiérka Kaja Kallasová a finská premiérka Sanna Marinová se před několika dny vyslovily pro to, aby evropské státy přestaly udělovat turistická víza ruským občanům.

Český ministr zahraničí Jan Lipavský (Piráti) si myslí, že by to mohla být účinná sankce. Stejný názor má i předseda Senátu Miloš Vystrčil, podle něj by to bylo správné rozhodnutí.

Jan Lipavský / Zdroj: youtube.com

Vysvětlil, že by to omezilo Rusy, měli by méně možností využít toho, co v Rusku nemají. Mluvil o svobodě, demokracii, možnostech kulturního využití a dalších věcech.

Uvědomuje si ale, že kvůli tomu by se někteří podnikatelé mohli ocitnout v těžké situaci. Vláda by jim proto musela v takové situaci pomoci, například vymýšlet programy pomoci, najít příležitosti pro jiné typy turistů apod.

Miloš Vystrčil / Zdroj: youtube.com

Miloš Vystrčil dodal, že by bylo dobré, kdyby takové omezení zavedly všechny státy EU.

Šéf Senátu byl také proti tomu, aby ruští sportovci jezdili na soutěže do svobodných a demokratických zemí. Neměli by tedy dostávat víza.

Miloš Vystrčil / Zdroj: youtube.com

„Jak jinak dosáhneme, aby si v Rusku uvědomili, že pokud jsou agresory, zabíjí nevinné lidi a zabírají území, které jim nepatří, musí počítat se sankcemi?“ řekl Miloš Vystrčil.

Kromě toho má obavy, že podpora Ukrajiny může postupně klesat. Podle něj je třeba lidem vysvětlovat, že Česko a další demokratické země učinily správné kroky, například zavedly sankce proti Rusku. Pokud by tak neučinily, Ruská federace by Ukrajinu dobyla a šla dál do Evropy.

Miloš Vystrčil / Zdroj: youtube.com

V této situaci by evropské státy přišly o svobodu a demokracii. Rozhodně nechce, aby se svobodné země staly závislými na totalitních státech.

PSALI JSME: OBLIČEJ VLADIMIRA PUTINA NEVYPADÁ ZDRAVĚ: ODBORNÍCI ŘEKLI O TOM, CO SKRÝVÁ RUSKÝ PREZIDENT A ČÍM TRPÍ

PŘIPOMÍNÁME: 5 000 KČ PRO RODINY S DĚTMI: JAK MOHOU LIDÉ ZAŽÁDAT O PŘÍSPĚVEK A KDY BY PENÍZE MĚLY PŘIJÍT

Share