5 000 Kč pro rodiny s dětmi: Jak mohou lidé zažádat o příspěvek a kdy by peníze měly přijít

Lidé, kteří pobírají příspěvky na dítě, už začali dostávat jednorázový příspěvek na dítě ve výši 5 tisíc Kč. Ostatní občané mohou požádat stát o tento bonus od 15. srpna. Aby lidé mohli tuto pomoc získat, budou muset vyplnit formulář. V pořadu Snídaně s Novou o tom promluvila mluvčí resortu práce a sociálních věcí Eva Davidová. Píše o tom server TN.cz.

Lidé, kteří pravidelně pobírají příspěvek na dítě, dostanou bonus 5 tisíc Kč automaticky, nemusejí o to žádat. Jedná se o rodiny nebo rodiče, kteří mají nízké příjmy. Resort práce už poslal 230 tisíc těchto příspěvků.

Ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka / Zdroj: youtube.com

Ostatní občané budou moci požádat stát o tuto pomoc od 15. srpna. Bonus mohou získat rodiče s dětmi do 18 let. Týká se to ale těch rodin či rodičů, jejichž hrubý roční příjem byl loni nižší než jeden milion korun. Příspěvek mohou dostat i pěstouni a adoptivní rodiče.

Mluvčí upozornila, že pokud žena žije s dítětem sama, zohledňuje se pouze její příjem. Pokud však žena žije s partnerem, který není jejím manželem, pak se v tomto případě zohledňuje i jeho příjem.

Peníze / Ilustrační foto / Zdroj: youtube.com

Od 15. srpna začne fungovat nový portál pro klienty. Tam si lidé budou moci přečíst podmínky pro získání příspěvku. Občané budou muset vyplnit formulář a podle mluvčí to lidé zvládnou rychle. Musejí vyplnit identifikační údaje a rodná čísla.

Člověk by se ale měl přihlásit přes elektronickou identitu. Eva Davidová uvedla, že ji nyní má velká část dospělých lidí, může to být například bank ID. Lidé s tím prostě nepracují, takže si mohou myslet, že ji nemají.

Máma s dítětem / Ilustrační foto / Zdroj: youtube.com

Rodiče budou mít také alternativní variantu, budou moci navštívit CzechPointy například na úřadech. To se ale netýká poštovních CzechPointů.

Díky elektronické identitě formulář sám vyplní některé informace. Žadatel bude muset vyplnit jméno, příjmení a rodné číslo dítěte. Pokud má rodič partnera, bude muset tyto informace vyplnit i o něm. Žadatelé nemusejí nic dokládat.

Peníze / Ilustrační foto / Zdroj: youtube.com

Lidé mohou v čestném prohlášení napsat, že na tento příspěvek mají nárok. Vyplnit žádost mohou příští měsíc a dokonce i v říjnu. 5 tisíc Kč by lidé měli dostat do 30 dnů.

Psali jsme:Tatiana Dyková prozradila, co se nelíbí jejím fanouškům v jejím jménu: „Prostě ty lidi to nepřijali“

PSALI JSME: NEČAS ZHODNOTIL PŮSOBENÍ KABINETU PETRA FIALY A ŘEKL, PROČ BABIŠ CHCE, ABY VLÁDA PADLA

PŘIPOMÍNÁME: „SNAŽÍ SE INTEGROVAT UKRAJINU DO EVROPSKÉ UNIE“: ČÍNA OZNAČILA USA ZA HLAVNÍHO VINÍKA RUSKÉ INVAZE NA UKRAJINU

Share