„Dělá z toho vlastní soukromý mejdan“: reagoval Miroslav Kalousek na rozhodnutí prezidenta Miloše Zemana

Prezident Miloš Zeman pozval politiky na oslavu 28. října na Pražský hrad. Šéfové obou komor Parlamentu Markéta Pekarová Adamová (TOP 09) a Miloš Vystrčil (ODS) pozváni ale nebyli. Hlava státu to potvrdila premiérovi Petru Fialovi (ODS). Bývalý ministr financí Miroslav Kalousek tento krok prezidenta vnímá jako zvůli. Píše o tom server ŽivotvČesku.cz.

Petr Fiala / Zdroj: youtube.com

Petr Fiala novinářům řekl, že o této situaci jednal s Milošem Zemanem. Prezident mu potvrdil, že pozval všechny členy vlády, ale nepozval předsedy obou komor Parlamentu.

Miloš Zeman / Zdroj: youtube.com

Hlava státu to vysvětlila tím, že Markéta Pekarová Adamová a Miloš Vystrčil odmítli přijít v březnu na Pražský hrad, když se konalo první předávání státních vyznamenání za poslední dva roky. Šéfka Poslanecké sněmovny a předseda Senátu tehdy vysvětlili, že tam nechtěli být kvůli dřívějším proruským postojům Miloše Zemana.

Markéta Pekarová Adamová / Zdroj: youtube.com

Bývalý šéf státní pokladny a jeden ze spoluzakladatelů strany TOP 09 Miroslav Kalousek vnímá tento krok prezidenta jako zvůli.

Miloš Vystrčil / Zdroj: youtube.com

Vysvětlil, že jde o oslavu státního svátku, takže v této situaci jde o to, že instituce zve jiné instituce. Politici by měli postupovat podle oficiálních pravidel.

Miroslav Kalousek / Zdroj: youtube.com

„Jestli o tom rozhoduje někdo vlastní vůlí, tak z toho přestává dělat oficiální oslavu státního svátku, ale svůj vlastní soukromý mejdan, což tedy, bohužel, Miloš Zeman svým jednáním dělá,“ řekl pro Život v Česku Miroslav Kalousek.

Někteří ministři, hejtmani či poslanci oznámili, že na Pražský hrad tento pátek nepůjdou. Zástupci Pirátské strany a TOP 09 také na sociálních sítích napsali, že nikdo z jejich politiků tam nepůjde.

https://twitter.com/TOP09cz/status/1584884477003649024

PSALI JSME: PROTIVLÁDNÍ DEMONSTRACE V CENTRU PRAHY: CO POŽADUJÍ ODPŮRCI VLÁDY A CO UŽ ZAČALI DĚLAT

PŘIPOMÍNÁME: KAREL JANEČEK PROMLUVIL O SOUPEŘÍCH V PREZIDENTSKÝCH VOLBÁCH: KANDIDÁT VŠAK NEVĚDĚL, O KOLIK ZDRAŽILA HLADKÁ MOUKA

Share