„Vláda říká, že máme všechno. Není to pravda“: Ve Španělsku počet nakažených překonal Čínu а neustále roste

Ve Španělsku dochází k rychlému nárůstu počtu pacientů s koronavirem: 45 tisíc pacientů a 3,5 tisíc mrtvých.

Největší epidemie koronaviru na světě v Evropě. V posledních dnech se Španělsko stalo druhou evropskou zemí, která
překonalа Čínu z hlediska obětí.

.

Situace ve Španělsku byla horší než v Itálii a Číně. Země překonává rekord v míře šíření viru. Téměř 45 000 lidí onemocnělo a 3,5 000 zemřelo.

Úředníci však tvrdí, že existují také dobré zprávy.

.

„Počet nových pacientů pro dnešek je velký – to je téměř osm tisíc lidí. Ale je to méně než včerejší údaje a to, co bylo minulý týden. Kromě toho bylo úspěšně léčeno více než pět tisíc infikovaných,“ říká vedoucí oddělení mimořádné situace ve Španělsku Fernando Simon.

Nouzový stav pokračoval až do 13. dubna, což znamená, že všechny školy, obchody, restaurace jsou stále zavřené, kromě lékáren a obchodů s potravinami.

.

Lidé stále sedí doma ve velkém počtu a pracují z domova, kdykoli je to možné. Mnoho společností bylo nuceno dočasně propustit pracovníky – téměř 200 000 lidí. Vláda slíbila pomoc, ale není jasné, jak.

Toto je velmi závažný test španělského zdravotnického systému. Nakonec tolik pacientů neočekávalo. Lékaři si stěžují na nedostatek lékařských potřeb:rukavice, povinné roušky a rychlé testy.

.

„Vláda říká, že máme všechno. Není to pravda. Například 300 000 testů na koronaviry. Ale kdo by je měl udělat? Je to práce pro speciálně vyškolené lidi“, říká Ambulance doktor Luis Diaz Izquierdo.

K nápravě této situace si Španělsko v Číně nakoupí materiály za 432 milionů EUR. Všechny materiály dorazí přibližně za osm týdnů. Čína také plánuje poslat své lékaře do Španělska.

.

Share