„Jak na dezinfekci potravin“: Když přinesete domů nákup, musíte dodržovat tato pravidla

Pokud nám neustále připomínáme časté mytí rukou při pandemii koronaviru, nikdo zatím nevysvětlil, co dělat s produkty a jiným zbožím, které sami dodáváte nebo kupujete.

.

Snažili jsme se přijít na to, jestli je třeba dezinfikovat.

Co dělat?

Umyjte si ruce.

.

Teoreticky, jak uvádí americká centra pro kontrolu a prevenci nemocí, může být balení nebezpečné, pokud je ponecháno na viru, který je schopen infikovat, a osoba se ho nejprve dotkne a poté čelí (nepravděpodobné, že otevření krabičky vyvolá fontánu malých kapiček, který člověk vdechuje).

.

US Food and Drug Administration (FDA) proto doporučuje, aby ti, kteří se o to velmi zajímají, měli umýt ruce poté, co jste se dotkli balení a dostali jídlo, než začnou vařit a těsně před jídlem.

Odborníci říkají, že neexistuje žádný důkaz přenosu viru prostřednictvím balení nebo jídla.

Možná je lepší jen umýt obal?

Zaprvé to není vždy možné: velká část dezinfekčního prostředku je vhodná pro použití na pevných neporézních povrchech. Například karton z takových jednoduše změkne.

Za druhé, to není vždy bezpečné. Pro dezinfekci doma během pandemie se doporučuje používat chlornany sodné (např. V bělicích prostředcích). Nelze ji jíst ani prát, například nádobí.

.

Proto je nemůžete otřít obalem: to vám dává šanci, že se do vašeho jídla dostane chlornan sodný. Zápach nezpůsobí ani chuť k jídlu. Antiseptika s alkoholem jsou v tomto ohledu bezpečnější, ale najít je nyní obtížné.

Další možností je mýdlo.

Přestože se čisticí prostředky mohou viru skutečně zbavit (i když je čištění domu po nich stále doporučeno používat dezinfekční prostředky), mohou se také dostat do jídla, což je nežádoucí.

Například se doporučuje umývat ovoce a zeleninu bez zvláštních prostředků – tekoucí vodou.

Stačí omýt zeleninu a ovoce čistou vodou?

Ano. Před novým koronavirem lidstvo vědělo o mnoha dalších nebezpečných virech a bakteriích, a přesto vedoucí organizace doporučovaly používat čistou vodu (i bez namáčení!).

.

Důvodů je několik:

před dotykem jedlé části se jej můžete dotknout a přenášet nebezpečné viry a bakterie;

pokud toto ovoce nebo zeleninu nakrájíte, než nesete všechno, co je na kůži, uvnitř (pokud nechcete ovoce nebo zeleninu smažit nebo vařit, může to skončit špatně);

a pouze pokud jste si jisti, že po kontaktu s pokožkou se prsty ani nůž nedotknou vnitřku zeleniny nebo ovoce, není nutné je umýt.

.

Share