„Narušila mír v Evropě“: Biden chce uzavřít novou smlouvu s Ruskou federací o jaderných zbraních

Americký prezident Joe Biden vyjádřil připravenost podepsat s Ruskem novou smlouvu o kontrole jaderných zbraní namísto současné smlouvy o strategických útočných zbraních, která vyprší v roce 2026.

„Dnes je moje administrativa připravena urychleně vést jednání o novém systému kontroly zbrojení, který nahradí smlouvu NPT-3 po jejím vypršení v roce 2026,“ řekl americký prezident.

Americký prezident Joe Biden/ Zdroj: YouTube

Biden zdůraznil, že „brutální a nevyprovokovaná agrese Ruska na Ukrajině narušila mír v Evropě a je útokem na základní principy mezinárodního pořádku“.

Jaderná zbraň/ ilustrační foto/ Zdroj: zaxid. net

„V této souvislosti musí Rusko prokázat, že je připraveno obnovit práci na kontrole jaderných zbraní se Spojenými státy.

Čína má také odpovědnost jako jaderná mocnost NPT a stálý člen Rady bezpečnosti OSN účastnit se jednání, která sníží riziko chybných výpočtů a vyřeší destabilizující vojenskou dynamiku,“ prohlásil Biden.

Americký prezident Joe Biden/ Zdroj: YouTube

Smlouva o omezení strategických útočných zbraní byla podepsána mezi USA a Ruskem v roce 2011 na dobu deseti let. V současnosti je to poslední platná smlouva o kontrole zbrojení mezi Ruskou federací a Spojenými státy.

PSALI JSME: ZELENSKÁ SE V BÍLÉM DOMĚ SETKALA S BIDENOVOU: PRVNÍ DÁMY DOKONCE SLADILY LODIČKY DO BAREV UKRAJINSKÉ VLAJKY

PŘIPOMÍNÁME: ZELENSKYJ PODĚKOVAL BIDENOVI: „VÝRAZNĚ POSÍLÍ NAŠI PROTIVZDUŠNOU OBRANU“

Share