„Strategické přeorientování je nezbytné“: Německá ministryně zahraničí prohlásila, že by Evropa měla změnit strategii vůči Rusku

Evropští diplomaté zdůraznili potřebu ukázat, jak podpora Ukrajiny z dlouhodobého hlediska zvýší bezpečnost Evropy a proč jsou protiruské sankce nutné a účinné.

Vlajky/ ilustrační foto/ Zdroj: bis.censor.net

Německá ministryně zahraničí Annalene Baerbocková navrhla revidovat strategii vůči Rusku. Dokument by podle ní měl obsahovat podporu Ukrajiny, posílení obranyschopnosti zemí EU, podporu odpůrcům ruského režimu a práci na ochraně mezinárodního práva, píše německý deník Süddeutsche Zeitung.

Německá ministryně zahraničí Annalene Baerbocková/ Zdroj: YouTube

„Aby se předešlo budoucí agresi, musí se válka, kterou rozpoutalo Rusko proti Ukrajině, proměnit ve strategické selhání Ruska,“ stojí ve zprávě.

Neúspěch Ruska je přitom v textu definován „v nejširším slova smyslu“ a zahrnuje úplné přerušení vazeb s Ruskem v energetickém sektoru.

Německá ministryně zahraničí Annalene Baerbocková/ Zdroj: YouTube

„Vzhledem k tomu, že nebude žádný návrat ke stavu před 24. únorem, je nezbytné strategické přeorientování politiky vůči Rusku,“ zdůraznila Annalene Baerbocková.

Německá ministryně zahraničí Annalene Baerbocková/ Zdroj: YouTube

Německá ministryně uvedla, že vypracovala tento čtyřbodový návrh se šéfkou francouzské diplomacie Catherine Colonnaovou. Do ostatních členských zemí EU byl dokument zaslán jako návrh k projednání na neformálním zasedání ministrů zahraničí EU v Praze.

PSALI JSME: NĚMECKÁ MINISTRYNĚ ZAHRANIČÍ: ZA RUSKÝ LEVNÝ PLYN JSME ZAPLATILI BEZPEČNOSTÍ A NEZÁVISLOSTÍ

PŘIPOMÍNÁME: „DOKUD NEBUDE V BEZPEČÍ UKRAJINA, NEBUDE V BEZPEČÍ EVROPA,“ TVRDÍ NĚMECKÁ MINISTRYNĚ ZAHRANIČÍ

Share