„Není čas slavit, je nutné se připravovat“: Podle WHO svět musí být připraven na druhou vlnu virové epidemie

Evropské země se musí připravit na druhou vlnu infekce koronaviru, protože pandemie ještě neskončila.

Uvedl to šéf evropské pobočky WHO Hans Kluge v rozhovoru pro Telegraf.

.

Vydal přísné varování zemím, které začínají snižovat svá omezení, a zdůraznil, že nyní je „čas na přípravu, ne na oslavu“.

Kluge zdůraznil, že pokles případů COVID-19 ve Velké Británii, Francii a Itálii neznamená, že pandemie končí.

.

Podle představitele Světové zdravotnické organizace by země měly tento čas využívat rozumně a začít posilovat systémy veřejného zdraví a zvyšovat sílu v nemocnicích, jednotkách primární a intenzivní péče.

.

„Singapur a Japonsko pochopili od začátku, že není čas na oslavu – to je čas na přípravu. Právě to skandinávské země dělají – nevylučují druhou vlnu. Ale doufají, že bude lokalizována a že ji rychle přežijí.“ řekl Hans Kluge.

.

Vysvětlil také, že se druhá vlna koronaviru může časově shodovat s vypuknutím jiných infekčních chorob.

„Jsem velmi znepokojen dvojitou vlnou – na podzim můžeme mít druhou vlnu COVID a další vlnu sezónní chřipky nebo spalniček. Před dvěma lety jsme měli 500 000 dětí, které nebyly očkovány proti spalničkám,“

.

uvedl šéf evropské pobočky WHO.

.

Jak bylo uvedeno, mnozí odborníci varují, že druhá vlna pandemie může být ještě smrtelnější než první, přičemž jako příklad ukazuje na pandemii španělské chřipky v letech 1918-1920.

.

Když se chřipka poprvé objevila v březnu 1918, projevila se příznaky typické sezónní nemoci, ale poté se na podzim vrátila nebezpečnější a smrtelnější a zabila asi 50 milionů lidí.

Byly také třetí a čtvrté vlny, ale nestaly se tak stejně nebezpečné.

.

„Z historie víme, že v pandemii mohou země, které nebyly ovlivněny v raných stádiích, čelit druhé vlně,“ řekl Kluge na videobrífinku Světové zdravotnické organizace.

.

„Co uvidíme v Africe a východní Evropě? Některé země říkají:“Nejsme jako Itálie“ a boom za dva týdny! Bohužel, mohli by být pokryti druhou vlnou, takže musíme být velmi, velmi opatrní“,zdůraznil.

Share