„Tento virus se možná stane dalším endemickým virem“, řekl krizový expert WHO o koronaviru

Světová zdravotnická organizace varovala, že konec pandemie koronaviru nebude brzy oznámen.

Toto bylo nahlášeno CNN.

.

Svět „bude mít dlouhou a dlouhou cestu, než může Světová zdravotnická organizace odstranit stav nouze,“ řekl Mike Ryan, ředitel zdravotnických mimořádných událostí WHO.

.

Podle něj mezinárodní zdravotní pravidla umožňují pouze dvě možnosti: buď nouzovou situaci v oblasti zdravotní péče, nebo nic.

.

Ryan navrhl, že koronavirus nemusí nikdy zmizet, ale místo toho se přesunout na skupinu endemických virů, které každoročně způsobují smrt na celém světě.

.

„Tento virus se může stát dalším endemickým virem, nikdy nezmizí. HIV nikdy nezmizel. Nesrovnávám tyto dvě nemoci, ale myslím si, že je důležité, abychom byli realističtí.

.

Nemyslím si, že by někdo mohl předvídat, kdy nemoc zmizí,“ uvedl krizový expert Světové zdravotnické organizace.

.

Podle WHO vakcína pomůže omezit šíření koronaviru, ale musí být velmi účinná a dostupná všem.

.

Podle Johns Hopkins University bylo od začátku epidemie celosvětově infikováno koronavírem 4,3 milionu lidí. Téměř 300 000 lidí zemřelo na infekční onemocnění COVID-19.

.

Největší počet infikovaných lidí je registrován ve Spojených státech – 1,3 milionu lidí, následuje Rusko s více než 240 tisíci pacienty a Španělsko – 228 tisíc.

.

Spojené státy vedou v počtu úmrtí – více než 82 tisíc lidí, Spojené království – více než 32 tisíc lidí a Itálie – více než 30 tisíc lidí.

.

Share