„Toto je nejlepší scénář případu“: Vakcína proti koronaviru by mohla být schválena za rok

Evropská agentura pro léčivé přípravky (EMA) uvádí, že schválení vakcíny proti koronaviru za rok je „optimistický“ scénář pro překonání pandemie.

.

„Tuto příležitost vidíme, pokud to půjde podle plánu, některé z nich (vakcíny) mohou být připraveny ke schválení za rok, počátkem roku 2021,“ řekl Marco Cavaleri, který vede oddělení očkování u EMA.

Zdravotnické úřady na celém světě trvají na rozšiřování špičkového výzkumu COVID-19 ve snaze vyvinout vakcínu, kterou odborníci považují za nejlepší způsob, jak překonat ničivou pandemii.

.

Cavaleri však uvedl, že na cestě mohou být zpoždění.

„Jsou to jen předpovědi na základě toho, co vidíme. Ale znovu musím zdůraznit, že toto je nejlepší scénář případu. Víme, že ne všechny vakcíny, které se vyvíjejí, mohou získat povolení,“ řekl zástupce Evropské lékové agentury.

.

Evropské země přislíbily na vývoj vakcíny miliardy eur, Německo nabídlo až 750 milionů eur na výzkum, vývoj a distribuci.

.

Začátkem tohoto měsíce výkonný ředitel EMA Guido Rasi uvedl, že jednou z priorit jeho agentury bylo „co nejrychleji podpořit vývoj a schvalování prodeje bezpečných, účinných a vysoce kvalitních léčivých přípravků a vakcín“.

.

„Rychlé schválení terapeutických léčiv a vakcín však bude možné pouze tehdy, budou-li aplikace podporovány spolehlivými vědeckými důkazy, které agentuře EMA umožní dospět k pozitivní rovnováze přínosů a rizik pro tyto produkty,“ řekl výkonný ředitel EMA.

.

Share