Vakcinační testování na lidech začalo ve Velké Británii, ale uznávají, že hromadná výroba se brzy nezačne.
Ve Velké Británii se 23. dubna začala testovat na lidech potenciální koronavirová vakcína vyvinutá na Oxfordské univerzitě. Ministr zdravotnictví země, Matt Hancock, řekl, že „hodil veškerou svou sílu“ do jeho vytvoření.
Matt Hancock, slíbil 20 milionů liber na financování projektu Oxford a 22,5 milionů GBP na klinická hodnocení jiného prototypu na Imperial College London.
„Spojené království je v řešení tohoto problému před světem,“ uvedl.
„Do hledání vakcíny jsme investovali více peněz než kterákoli jiná země, a navzdory našemu nejlepšímu úsilí po celém světě se zde konají dva z předních vývojů vakcín – v Oxfordu a Imperialu.“
Testy na lidech v Británii
V lednu byly zahájeny práce na vakcíně vyvinuté klinickými týmy na Oxfordské univerzitě a na Ústavu vakcín na Oxfordské univerzitě.
Nyní se plánuje výzkum v Oxfordu a Southamptonu za účasti až 510 zdravých dobrovolníků ve věku 18 až 55 let a pravděpodobně budou přidány další tři skupiny.
Kromě Britů provádějí lidské studie Spojené státy a Čína. Profesor Andrew Pollard, hlavní vyšetřovatel a profesor na Oxfordské univerzitě, uvedl, že spolupracují s vědci z celého světa na nalezení vakcíny proti koronaviru.
„Existuje velmi dobrá koalice vývojářů koordinovaná WHO, kteří se pravidelně scházejí, aby zhodnotili pokrok,“ uvedl.
Profesor Pollard dodal, že „miliony dávek“ mohou být připraveny na podzim, pokud „v tomto složitém procesu klinických pokusů nebude nic špatného“.
„Abychom dosáhli velkého rozsahu, je třeba hodně technického úsilí, a myslím si, že je nepravděpodobné, že by se tak stalo do konce tohoto roku,“ varoval.