Svaz obchodu a cestovního ruchu navrhl ministerstvu financí snížit DPH na potraviny. Ministryně financí Alena Schillerová ale takový návrh odmítla. Podstatou návrhu bylo, že by lidem potraviny nezlevnily, ale rozdíl by zůstal ve zvýšené marži obchodních řetězců. Jde o desítky miliard korun.
Opoziční strany jsou také připraveny hlasovat o snížení DPH. Například daň z přidané hodnoty na potraviny se navrhuje snížit z 15 na 10 procent.
Opoziční strany jako TOP 09 nebo ODS navrhují, aby DPH byla 10 procent pro všechny položky, které nyní podlehají některé ze snižených sazeb.
Prezident Svazu Tomáš Prouza před časem oznámil, že Svaz obchodu a cestovního ruchu navrhne takovou variantu snížení DPH, která už je v Německu.
Ministryně financí Alena Schillerová má ale jiný názor. Podle ní je nyní v ČR situace jiná než v Německu.
Vysvětlila, že velké obchodní řetězce tolik nepotřebují zvýšení marží díky snížení DPH, aby nedošlo ani ke snížení ceny potravin.
Navíc dodala, že většina velkých obchodních řetězců v Česku je ze zahraničí, takže zvýšený jejich zisk by v ČR stejně nezůstal.
Podle ministryně financí by právě teď bylo na čase, aby některé obchodní řetězce snížily své marže ve prospěch kupujících. Uvedla, že některé obchodní řetězce mají nyní poměrně vysoké marže.
Alena Schillerová také připomněla, že kvůli krizi koronaviru bylo nutné zvýšit schodek státního rozpočtu.
Na začátku roku byl plánován schodek rozpočtu ve výši 40 miliard korun. Pandemie ale situaci výrazně zhoršila.
Ministerstvo financí se návrhem bude zabývat na konci léta, v plánu je na něm pracovat zhruba dva měsíce.
Letošní schodek státního rozpočtu se zatím plánuje zvýšit na 500 miliard korun, to je rekord.