EU má v úmyslu postupně odstraňovat omezení překračování hranic v rámci schengenského prostoru i pro cizince, ale nebude to rychlý proces.
To je uvedeno ve společném návrhu předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová a předsedy Evropské rady Charlese Michela.
Vedoucí představitelé EU vysvětlují, že uzavření hranic již nemůže být klíčovým opatřením k omezení epidemie.
„Šíření viru nemůže být omezeno hranicemi a akce prováděné izolovaně mají menší a menší účinek,“ uvádí se v dokumentu.
„Omezování (epidemie) a jeho postupné uvolňování ovlivňuje nejen zdravotní péči, ale také výrobní řetězce a vnitrostátní a přeshraniční dopravní systémy, které jsou nezbytné k zajištění volného pohybu osob, zboží a služeb,“ přesvědčují předsedy Evropské komise a Evropské rady.
Považují proto za nezbytné přijmout „postupný přístup k otevírání vnitřních a vnějších hranic, který by měl vést k obnovení normálního fungování schengenského prostoru“.
Dokument neobsahuje žádné pokyny ohledně data a času, Brusel však vysvětluje, že nedojde k rychlému zotavení schengenského prostoru.
„Otevření hranic je dlouhodobý problém ,“ uvedla Ursula von der Leyenová a ve středu představila společný návrh tiskovému středisku ES.
Je známo, že Evropská komise dříve navrhuje pokračovat v omezení vstupu cizinců do EU do 15. května, ale nová prohlášení naznačují, že lhůta může být prodloužena.
V první fázi by měly být vnitřní hranice EU postupně otevírány v závislosti na epidemické situaci v každé zemi.
„Omezující opatření na hranicích by měla být přijímána koordinovaným způsobem. Pokud nebudeme jednat ve shodě, můžeme získat nové ohnisko (nemocnost),“ vysvětlil předsedkyně EK.
„K otevření vnějších hranic a přístupu pro občany mimo EU by mělo dojít ve druhé fázi, toto rozhodnutí by mělo zohlednit šíření viru mimo EU,“ – uvedl oficiální sdělení předsedů Evropské komise a Evropské rady.