„Byznys před lidmi přednost nedostane“: Petr Fiala uvedl, že Česko je na zimu připraveno. Chtěl vyvrátit nesmysly

Ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela (za STAN) v úterý řekl, že stát by mohl omezit dodávky tepla do domácností v případě, že by Česko nemělo dostatek plynu. Vysvětlil, že je to nezbytné pro udržení ekonomiky, například pro udržení klíčových složek průmyslu v chodu. To je podle něj v zájmu všech občanů. Tyto jeho výroky však vyvolaly bouřlivé reakce. Předseda vlády Petr Fiala (ODS) ve středu vysvětlil, že kabinet nenechá nikoho padnout a nehodlá upřednostňovat firmy před občany. Informuje o tom CNN Prima News.

Petr Fiala / Zdroj: youtube.com

„Byznys před lidmi přednost nedostane. Chci vyvrátit nesmysly, že by úředníci chodili kontrolovat lidi domů, na kolik mají zapnuté topení,“ řekl na brífinku po jednání kabinetu Petr Fiala.

Premiér prohlásil, že Česko je na zimu připraveno, bude mít dostatek energií. Vysvětlil, že vláda udělala všechny možné kroky, aby se Česko vyhnulo nejhoršímu scénáři.

Jozef Síkela / Zdroj: youtube.com

Odmítl tak vyjádření ministra průmyslu a obchodu. Jozef Síkela v úterý řekl, že pokud by se ukázalo, že Česko nemá dostatek plynu, stát by mohl omezit dodávky například do domácností. Nevyloučil také, že by Česko v této situaci mohlo požádat o pomoc jiné státy.

V takové situaci by vláda měla dělat podobné kroky, aby udržela v chodu klíčové složky průmyslu. Vysvětlil, že je to důležité i pro lidi, protože pracují v různých podnicích a nakupují zboží, které tyto podniky vyrábějí. To znamená, že taková opatření by byla nezbytná pro udržení ekonomiky.

Petr Fiala / Zdroj: youtube.com

Předseda vlády ve středu také řekl, že resort průmyslu a obchodu prověří, zda dodavatelé energií nezneužívají zálohy. Dle šéfa resortu práce a sociálních věcí Mariana Jurečky (KDU-ČSL) se obchodníci tímto způsobem mohou snažit zlepšit své cash flow.

Petr Fiala dodal, že lidé mohou požádat o příspěvek na bydlení, pokud zaplatí za bydlení více než 30 % svých příjmů. Obyvatelé Prahy mohou požádat, pokud zaplatí více než 35 %. Stát může těmto lidem pomoci.

Marian Jurečka / Zdroj: tv.blesk.cz

Marian Jurečka doplnil, že stát za prvních šest měsíců roku 2022 vyplatil na pomoci lidem přes 5 miliard Kč. Jedná se o příspěvek na bydlení a mimořádnou okamžitou pomoc.

PSALI JSME: „RUSKÁ INVAZE NA UKRAJINU ODHALILA PRAVDU O EVROPĚ“: POLSKÝ PREMIÉR OBVINIL EVROPSKOU UNII Z IMPERIALISTICKÉHO CHOVÁNÍ VŮČI MENŠÍM ČLENSKÝM STÁTŮM

PŘIPOMÍNÁME: „SAMA JE Z TOHO NEŠŤASTNÁ“: BABIŠ SE TVRDĚ PUSTIL DO PEKAROVÉ ADAMOVÉ, KTERÁ MU NA KRITIKU IHNED ODPOVĚDĚLA

Share