Černý pátek se blíží: Odborníci varují před podvodníky. Ekonom řekl, jak vybrat zboží se skutečnou slevou

Black Friday se blíží. Čtvrtý čtvrtek v listopadu v USA lidé slaví Den díkůvzdání. Další den, tedy pátek, se nazývá Černý pátek. Jde o marketingovou akci, kdy se prodejci snaží nalákat kupující na nízké ceny. Černý pátek se již stal určitým svátkem i v evropských zemích včetně Česka. Odborníci však varují, že v poslední době se objevilo mnoho podvodníků, kteří lákají lidi na falešné weby, protože chtějí získat jejich osobní údaje. Podvodníci budou pravděpodobně velmi aktivní i v následujících dnech. Informuje o tom portál ŽivotvČesku.cz.

Obchod / Ilustrační foto / Zdroj: youtube.com

V poslední době se zvýšil počet podvodných stránek, které údajně prodávají nějaké levné zboží. Podvodníci však chtějí tímto způsobem získat osobní údaje lidí i čísla jejich platebních karet.

Bezpečnostní firmy Check Point a Kaspersky zveřejnily statistiky, dle kterých se množství phishingových útoků v posledních týdnech ztrojnásobil. Podvodníci vytvářejí weby, které jsou podobné stránkám s elektronickými platbami.

Obchod / Ilustrační foto / Zdroj: youtube.com

Odborníci proto lidem radí, aby byli velmi opatrní. Česká obchodní inspekce zveřejnila na svých stránkách seznam rizikových e-shopů. Jde o několik stovek webů.

Peníze / Ilustrační foto / Zdroj: youtube.com

Ekonomové však varují před určitými „slevami“ v kamenných obchodech. Podle nich se již několikrát stalo, že prodejci záměrně zvýšili ceny před Černým pátkem a po pátku začaly ceny klesat. To znamená, že sleva během Black Friday, kterou lidé viděli, byla falešná.

„Lidé by neměli vybírat podle procentuální slevy, ale podle ceny koncové, kterou by si měli porovnat,“ řekl pro Život v Česku ekonom Štěpán Křeček.

Štěpán Křeček / Zdroj: youtube.com

Dodal, že porovnávat ceny lze na internetu. Připomněl, že lidé mohou použít stránky jako Zboží.cz či Heureka.cz.

PSALI JSME: ENERGETICKÁ SITUACE JE PROBLÉMEM I PRO STÁTNÍ NEMOCNICE: JAKÉ KROKY PODNIKLO MINISTERSTVO ZDRAVOTNICTVÍ

PŘIPOMÍNÁME: BÍLÝ DŮM JIŽ MÁ VÁNOČNÍ STROM: PŘEVZAL HO VNUK AMERICKÉHO PREZIDENTA A PRVNÍ DÁMA JILL BIDENOVÁ

Share