„Děláme kroky, aby černé scénáře nenastaly“: Zbyněk Stanjura prozradil, na čem lidé mohou ušetřit

Šéf státní pokladny Zbyněk Stanjura (ODS) řekl, že kdyby vypukla energetická krize, černé scénáře by podle něj nastat neměly. Uvedl, že kabinet je připraven na situaci úplného zastavení dodávek plynu z Ruska. Ministr také prozradil, jak by lidé mohli nyní šetřit. Promluvil o tom ve vysílání CNN Prima News.

„Děláme kroky, aby černé scénáře, které mnozí malují, nenastaly. Věřím tomu, že nenastanou,“ řekl Zbyněk Stanjura.

Zbyněk Stanjura / Zdroj: youtube.com

Ministr financí vysvětlil, že vláda sehnala nové zdroje plynu. Díky tomu nebude Česká republika na Ruské federaci tak závislá, jako tomu bylo dříve. V minulosti byla tato závislost téměř stoprocentní.

Šéf státní kasy připomněl, že kabinet vyčlenil na pomoc občanům s drahými energiemi 66 miliard Kč. Kromě toho mohou lidé získat od státu dávky, pokud pro ně tato pomoc nebude dostatečná.

Zbyněk Stanjura / Zdroj: youtube.com

Prozradil také, jak šetří v současné situaci. V obytných místnostech má ministr 21 stupňů, ale v ložnici 17 stupňů. Vysvětlil, že spí lépe, když má v ložnici nižší teplotu.

Nevylučuje ani to, že letos v zimě bude topit méně. Dodal, že podle odborníků by lidé mohli ušetřit až 6 procent spotřeby plynu za rok, pokud by snížili teplotu o 1 stupeň.

Zbyněk Stanjura / Zdroj: youtube.com

Doufá, že zima bude mírná. V létě je jednodušší sledovat spotřebu energie a šetřit, na podzim a v zimě to bude těžší.

Ministři nyní jednají i o dalších krocích, stát by například mohl zavést mimořádnou daň z neočekávaného zisku. Vláda chce podpořit i firmy, odpustí jim poplatky za obnovitelné zdroje. Stát jim možná bude kompenzovat i zvýšené výdaje na energie.

PSALI JSME: PRŮZKUM UKÁZAL JAK OBČANÉ DŮVĚŘUJÍ LÍDRŮM SVÝCH STÁTŮ: ČESKÝ PREMIÉR BYL NA TOMTO SEZNAMU POSLEDNÍ

PŘIPOMÍNÁME: „ČEKAJÍ NÁS TĚŽKÉ MĚSÍCE“: SCHOLZ ŘEKL, JESTLI EU ZMÍRNÍ PROTIRUSKÉ SANKCE KVŮLI PLYNOVÉ KRIZI

Share