„Myslíme si, že jsme chytřejší než ostatní a nemusíme poslouchat WHO“: Proč dobrovolná karanténa ve Švédsku je často kritizována

Během pandemie má Švédsko velmi odlišnou politiku než ostatní evropské země – Stockholmská vláda odmítá uzamčení jako prostředek proti šíření koronaviru.

Země otevřela (a nezavřela) juniorské školy, školky, restaurace, kavárny, nákupní centra, kadeřnictví a fitness kluby. Vláda doporučila, aby zůstali doma pouze ti, kteří se cítí nemocní, starší a ti s chronickými nemocemi.

.

Všichni ostatní byli požádáni, aby udrželi vzdálenost na ulici a chodili do práce co nejvíce. Na doporučení vlády fungovaly ve Švédsku nejen vysoké školy, univerzity a instituce odborného vzdělávání.

.

Na konci března Švédsko zakázalo pouze více než 50 lidí a od začátku dubna jim bylo zakázáno navštěvovat pečovatelské domy a pečovat o nemocné.

Ve stejné dny další evropské země, které v březnu zavedly přísná karanténní omezení, buď prodlouží svou celkovou platnost – například ve Francii, Itálii nebo Španělsku – nebo je opouštějí postupně a velmi opatrně, například v Německu, Rakousku, Dánsko, Česká republika , Polsko.

Pouze čísla

Švédská politika koronaviru je evropskými médii hodnocena odlišně: od podpory po kritiku. V tomto případě se oba týkají statistik. Již 1. března bylo ve Švédsku a 31. až 4435 hlášeno 14 případů koronaviru.

Nejvyšší počet infekcí za den byl zaznamenán 8. a 9. dubna, kdy bylo hlášeno více než 700 případů denně a 10. dubna bylo infikováno 9,7 tisíce. K 22. dubnu bylo ve Švédsku zaregistrováno 15322 případů infekce koronaviry, z nichž 1937 bylo fatálních.

.

Kritici trvají na tom, že úmrtnost 10,3 milionu lidí ve Švédsku je příliš vysoká a je na úrovni Spojených států a Švýcarska.

I když porovnáte jiné skandinávské země, v Dánsku je stále hlášeno 384 úmrtí na zjištěné infekce 8108 a v Norsku – 183 z 7241.

Počet obyvatel v každé z těchto zemí je poloviční než počet obyvatel Švédska.

Úřady Dánska a Norska však tvrdí, že šíření viru se zde nejen zpomalilo, ale potlačilo – kvůli takovým úspěchům v těchto zemích nyní oslabuje karanténní opatření, postupně otevírá školy, školky, kadeřnické a stomatologické praktiky.

Opatrní příznivci švédské politiky trvají na tom, že úmrtnost na koronavirus je nižší než ve Francii, Velké Británii, Španělsku a Itálii.

A vrchol úmrtí již uplynul – 18. a 19. dubna, kdy za dva dny zahynulo 180 lidí (podle odborníků z německého vydání Spiegel jsou ti, kteří zemřeli na koronavirus, zahrnuti do statistik infikovaných deset dní před smrtí).

.

Externí pozorovatelé také naznačují, že pro Švédsko naštěstí neexistovaly žádné zjevné školky kvůli koronaviru – například fotbalové zápasy v severní Itálii, večírky v rakouském lyžařském středisku v Ischglu nebo oslavy karnevalu v německém Heinbergu.

Demografické charakteristiky země, kde je více než polovina domácností domovem pouze jedné osoby, mohou také hrát roli.

Hustota obyvatelstva je nižší než v Nizozemsku a ve Spojeném království, které také dlouhodobě ukládalo přísná karanténní omezení.

.

Jiný způsob Švédska

Přes takovou úmrtnost na koronavirus se švédská vláda vytrvale spoléhá na doporučení předního epidemiologa Andersa Tegnella. Tomu se říká symbol Švédska „jiným způsobem“.

Podle jeho názoru by uzavření škol a hranic neovlivnilo šíření viru. „Věříme, že dobrovolnost je stejná jako u jiných zemí prostřednictvím omezení,“ řekl Tegnell.

Předpovídá, že švédská vláda pravděpodobně nezmění strategii. Na tomto pozadí statistiky úmrtnosti švédského ministerstva zdravotnictví vysvětlují: „Každý den existuje velké množství úmrtí, ale nevidíme růst, ale zpomalení.“

.

Ale ne všichni odborníci ve Švédsku sdílejí tento optimismus. Téměř dva tisíce vědců požádalo vládu země, aby přehodnotila svou strategii.

Mezi těmi, kteří podepsali odpovídající dopis, je Bo Lundbeck profesorem klinické epidemiologie plicních nemocí v Göteborgu. Domnívá se, že počet úmrtí je nepřijatelný a že cena, kterou Švédsko platí za koronavirus, je příliš vysoká.

„Nevidím Švédsko s konkrétní strategií, také nevidím trend,“ vysvětlil.

.

„Vládní nařízení jsou velmi vágní a lidé jsou zmatení.“

Lundbeck připomíná, že během posledního slunečného počasí ve Stockholmu a dalších městech bylo mnoho lidí v kavárnách, restauracích a nákupních centrech, takže „žádost úřadů je příliš nedosáhla“.

A stovky případů infekce koronaviry se stále zaznamenávají denně.

„My tady ve Švédsku si myslíme, že jsme chytřejší než ostatní a nemusíme poslouchat WHO. To je nepřiměřené,“shrnuje epidemiolog.

.

Tegnell takovou kritiku odmítá a trvá na tom, že Švédsko je v současné době v jiné fázi než sousední země, a proto má vyšší úmrtnost na koronavirus.

Znovu a znovu hovoří o kolektivní imunitě a doufá, že již ve květnu budou první výsledky jeho získání viditelné ve Stockholmu. Tegnell přitom odkazuje na matematické modely prognóz.

.

Švédové jako celek jsou vizuální národ, chudoba v zemi je nízká a zdravotní stav Švédů je pečlivě zaznamenáván.

„Neexistuje taková úroveň akumulace dat, která by sledovala vývoj a šíření nemocí v čase, dokonce i v Německu,“ říká matematik Claus Wendt z University of German Siegen.

Kam povede švédská cesta, je stále stoprocentně neznámé. Vládní kritik Bo Lundbeck však stále souhlasí s nejnovějšími prohlášeními švédské vlády, že hlavní věcí je otestovat co nejvíce lidí.

Až donedávna byli ve Švédsku testováni pouze ohrožení lidé – například ti, kteří měli vážné dýchací potíže.

Share