Čínský velvyslanec v ČR Čang Ťien-min nevidí důvod, proč by Čína a Česko trvaly na ničení vzájemných vztahů, které jsou v zájmu lidu obou zemí. Uvedl to na téma plánované cesty předsedy Senátu Miloše Vystrčila (ODS) na Tchaj-wan. Předsedu Senátu Miloše Vystrčila k cestě motivovala hospodářská spolupráce, ale i nedostatečná reakce českých nejvyšších politiků na čínský tlak.
S Vystrčilovou misí na Tchaj-wan Čang Ťien-min nesouhlasí a doufá, že česká strana dodrží závazek zastávat politiku jedné Číny. „Dobré čínsko-české vztahy jsou v nejlepším základním zájmu lidu obou zemí. Stále jsou zde však bohužel lidé, jejichž tělo vkročilo do 21. století, ale jejich mysl stále zůstává v době studené války,“ uvedl čínský velvyslanec.
V současné době, kdy ekonomiky států klesají v důsledku pandemie koronaviru, je podle něj důležitá solidarita a spolupráce. „Nesmyslné politické konfrontace nám nepomůžou ani vyřešit pandemickou situaci, ani urychlit obnovu ekonomiky po pandemii.
Pouze poškodí vztahy mezi oběma zeměmi a zájmy podniků a občanů obou zemí,“ poznamenal Čang Ťien-min. Vystrčil často hovořil o čínském tlaku, který dokládal například tím, že velvyslanectví vyjádřilo nelibost nad jeho poděkováním za dar tchajwanských zdravotnických roušek.
„Nezáleží na tom, jaký ve skutečnosti ten motiv je, stále to není omluvou pro porušení suverenity a územní celistvosti ostatních zemí. Žádná ze zemí, včetně České republiky, by netolerovala návštěvu cizího představitele na svém území, který by tam přijel za účelem otevřené podpory separatistických aktivit,“ uvedl Čang Ťien-min.
„Otázkou tak není, zda ‚svoboda‘ a ‚hodnoty‘ jsou nezbytné pro to, aby jednotliví politici navštívili Tchaj-wan, ale spíše zda chtějí zachovat normy mezinárodních vztahů a zda tedy budou respektovat mezinárodní závazky. Právě v této oblasti zasahují jednotlivé osoby z české strany do vnitřních záležitostí Číny. Zároveň Čína nikdy neučinila nic, co by poškozovalo územní celistvost České republiky,“ doplnil Čang Ťien-min.
Čínského velvyslance v minulosti kritizoval mimo jiné i Babiš po schůzce kvůli varování Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) před používáním softwaru i hardwaru čínských společností Huawei a ZTE. Ambasáda poté uvedla, že varování před čínskými technologiemi se nezakládá na skutečnosti.