„Důležité je, abychom zimu dali“: Ivan Bartoš uvedl, že vláda se snaží zmírnit dopady krize. Ministr reagoval i na kritiku Karla Havlíčka

Ministr pro místní rozvoj Ivan Bartoš uvedl, že vláda pomáhá českým občanům v současné krizové situaci. Tato pomoc může být považována za plošnou a to podle jeho názoru není v době krize špatné. Předseda Pirátské strany chápe, že krize není pro lidi příjemná, ale vláda dělá určité kroky ke zmírnění dopadů krize. Řekl to pro CNN Prima News.

Peníze / Ilustrační foto / Zdroj: youtube.com

Vláda navrhla úsporný tarif, zákon schválili zákonodárci obou komor Parlamentu a podepsal ho prezident Miloš Zeman. Podle ministra pro místní rozvoj ho vláda mířila na topnou sezonu a to je jen část vládní pomoci.

Na úsporný tarif pro domácnosti kabinet plánoval vyčlenit 30,6 miliardy Kč. Z této částky 3,6 miliardy Kč plánují ministři vyčlenit na domácnosti s domovními kotelnami. Dříve se o tom nemluvilo. Zástupci opozice však tvrdí, že tato pomoc pro lidi není dostatečná.

Ivan Bartoš / Zdroj: youtube.com

Předseda Pirátské strany připomněl, že vláda schválila také příspěvek na dítě ve výši 5 tisíc Kč. Občané mohli také čerpat i po pádu Bohemia Energy. Kromě toho nyní více lidí může požádat o jiné typy pomoci, například o příspěvek na bydlení, atd.

„Je to kombinace pomoci. Nelze předpokládat, že krizí projdeme bez ztráty kytičky, že to nikdo nepocítí,“ řekl Ivan Bartoš.

Ivan Bartoš / Zdroj: youtube.com

Bývalý ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (ANO) kritizoval kabinet, který by podle něj měl aspoň „reflektovat doporučení Evropské komise“. Měl na mysli to, že EK doporučila státům, aby motivovaly ekonomický sektor k tomu, aby více šetřil a spořil.

Pro tento účel by bylo nutné připravit určité programy. Havlíček nepovažuje úsporný tarif za podobnou motivaci.

Karel Havlíček / Zdroj: youtube.com

Šéf Pirátů reagoval a řekl, že nebere bývalého ministra průmyslu vážně. Připomněl, jak se exministr choval a jak „lavíroval v otázce energetické bezpečnosti“, když se tendru na dostavbu jaderné elektrárny v Česku mohl zúčastnit Rosatom.

Kromě toho zástupci opozice kritizují vládu za to, že se rozhodla pomáhat plošně, i když v minulosti současné vládní strany kritizovaly předchozí vládu za podobné kroky.

Ivan Bartoš / Zdroj: youtube.com

„Důležité je, abychom zimu dali. Nemyslím, že plošná pomoc v krizi je apriori špatně,“ uvedl Ivan Bartoš.

PSALI JSME: „DOPOSUD JSME MĚLI OBROVSKÉ ŠTĚSTÍ“: GENERÁLNÍ TAJEMNÍK OSN SE DOMNÍVÁ, ŽE SVĚT JE KROK OD JADERNÉHO ZNIČENÍ

PŘIPOMÍNÁME: „LIDÉ BY SE MĚLI PŘIPRAVIT NA DOKONALOU BOUŘI, KTERÁ PŘIJDE“: PORADCE PREMIÉRA FIALY ŘEKL, KDY NASTANE KRIZE A JAK JI ZVLÁDNOUT

Share