Fiala by podle Babiše měl odvolat Rakušana: řekl, co je důvodem a jak bude hnutí ANO jednat, pokud to premiér neudělá

Hnutí ANO hodlá vyvolat hlasování o nedůvěře vládě, pokud předseda vlády Petr Fiala (ODS) neodvolá šéfa resortu vnitra Víta Rakušana (STAN). Šéf ANO Andrej Babiš vysvětlil, že to jejich opoziční hnutí požaduje, protože současný šéf civilní rozvědky Petr Mlejnek byl kdysi v kontaktu s podnikatelem Michalem Redlem, který byl policií obviněn v korupční kauze. Informuje o tom ČTK.

Andrej Babiš / Zdroj: youtube.com

Petr Mlejnek by podle předsedy ANO neměl být ředitelem Úřadu pro zahraniční styky a informace kvůli svým kontaktům na podnikatele Michala Redla. Ministr vnitra ho ale odvolat nechce.

Andrej Babiš proto napsal komentář pro Mladou frontu DNES. Podle jeho názoru by premiér v současné situaci měl odvolat ministra vnitra. Pokud tak neučiní, hnutí ANO vyvolá hlasování o nedůvěře.

Andrej Babiš / Zdroj: youtube.com

Vysvětlil, že hnutí to nechtělo dělat v době, kdy Česká republika předsedá Radě Evropské unie. Situaci, kdy nový šéf špiónů se v minulosti stýkal s obviněným podnikatelem, však považuje za vážnou. Nelíbí se mu také, že Petr Mlejnek nemá bezpečnostní prověrku na nejvyšší stupeň „přísně tajné“.

Situace by se mohla také změnit, pokud by se Vít Rakušan rozhodl odvolat šéfa civilní rozvědky, ale zatím to dělat nechce. Nový šéf špiónů je podle ministra vnitra profesionál.

Petr Fiala / Zdroj: youtube.com

Petr Fiala má v plánu tuto situaci projednat s prvním místopředsedou vlády a šéfem resortu vnitra příští týden.

O stycích mezi Petrem Mlejnkem a Michalem Redlem před několika dny napsal portál Seznam Zprávy. Ředitel ÚZSI zmíněnému portálu řekl, že podnikatele zná od roku 2012.

Vít Rakušan / Zdroj: youtube.com

Dle jeho slov se scházeli jednou až dvakrát ročně. Mlejnek byl tehdy ve firmě Techniserv ředitelem pro strategický rozvoj a ekonomiku a proto poptával zakázky pro svou společnost. Řekl ale, že mu s tím podnikatel nijak nepomohl.

PSALI JSME: ANDREJ BABIŠ NAVŠTÍVIL LOKET, KDE NA NĚJ ČEKALI PŘÍZNIVCI I ODPŮRCI: JAK PROBĚHL JEHO MÍTINK

PŘIPOMÍNÁME: “ČAPÍ HNÍZDO JE JEN KAPKA V MOŘI“: VLÁDNÍ PĚTIKOALICE NEGATIVNĚ OHODNOTILA BABIŠE. CO JE DŮVODEM

Share