„Omezení ztratila svůj význam“: V Evropském parlamentu požadovali otevření vnitřních hranic Evropské unie

V Evropském parlamentu zástupci Evropské lidové strany požadovali, aby předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová přijala opatření ke zrušení hraničních kontrol v zemích EU od 15. května.

.

To je uvedeno v dopise podepsaném mnoha hlavami národních delegací, které jsou součástí strany, podle DW.

.

V dopise se rovněž požadovalo zrušení povinné karantény pro občany EU vstupující do jiných zemí EU.

.

Konzervativci se domnívají, že v počátečním stádiu pandemie bylo uzavření hranic odůvodněné, ale nyní je situace s koronavirem v EU zhruba na stejné úrovni a omezení ztratila svůj význam.

.

13. května předloží Evropská komise plán postupného otevírání vnitřních hranic v EU, který podle zpráv ze sdělovacích prostředků stanoví postupné otevírání hranic, které by mělo trvat několik měsíců.

.

EK dnes zveřejní sérii doporučení, podle nichž mají země Evropské unie postupně uvolňovat omezení na hranicích před letní turistickou sezónou.

.

Balíček počítá také s podporou dopravců infikovaných koronavirem. Další částí balíčku budou doporučení na podporu firem v turistickém ruchu a dopravě.

.

Zákaz cestovat do EU pro státní příslušníky třetích zemí doporučila Evropská komise v polovině března po dobu 30 dnů všemi zeměmi EU, jakož i Švýcarskem, Norskem, Lichtenštejnskem a Islandem, které jsou součástí tzv. „Zóny EU +“.

.

Omezení se nevztahují na zdravotnický personál, diplomaty a občany EU, kteří se vracejí domů. Výjimka byla také pro lidi, kteří cestují za prací přes hranice a pro ty, kteří přepravují důležité zboží.

.

V dubnu byl zákaz cestování do zemí EU prodloužen do 15. května.

.

Share