„Můžeme poskytovat pouze rady“: WHO svolává mimořádnou schůzi výboru kvůli koronaviru

Mimořádný výbor Světové zdravotnické organizace (Coronavirus Committee) uspořádá 30. dubna schůzku s cílem posoudit epidemickou situaci ve světě. Uvedl to během briefingu vedoucí WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus.

.

Předseda WHO uvedl, že uplynuly tři měsíce od doby, kdy svět vyhlásil nejvyšší úroveň nouze kvůli vypuknutí koronaviru.

.

„V souladu s mezinárodními zdravotními předpisy volám pohotovostní výbor.

Je to téměř 3 měsíce, co jsme oznámili pohotovost, a to je to, co výbor navrhl – zhodnotit vývoj pandemie a vydat doporučení pro aktualizovaná doporučení,“ uvedl ředitel Světové zdravotnické organizace.

Připomněl, že k prvnímu případu infekce mimo Čínu došlo 13. ledna v Thajsku. Po 10 dnech, po návštěvě epicentra ohniska, Wu-chan, Čína, odborníci našli důkaz, že koronavirus byl přenášen z člověka na člověka.

.

„Výbor pro mimořádné situace byl rozdělen podle názoru a nedoporučoval mi vyhlásit mimořádný stav mezinárodního významu. 30. ledna jsem znovu svolal pohotovostní výbor a po obdržení jejich doporučení vyhlásil celosvětovou mimořádnou událost – nejvyšší úroveň úzkosti. “

.

řekl generální ředitel Světové zdravotnické organizace a poznamenal, že v té době bylo známo méně než 100 případů a nezaznamenaly se žádné úmrtí mimo Čínu.

WHO, připomněla, nemá pravomoc vynutit svá doporučení: „Můžeme poskytovat pouze rady založené na vědě a důkazech a země se rozhodnou, zda je přijmou nebo ne.“

.

Share