„Kontroly nemohou být věčně“: Německo a Rakousko otevřou společnou hranici

První fáze uvolnění režimu na hranicích začne tento týden.

Německo a Rakousko znovu otevřou svou společnou hranici 15. června.

.

Dohodli se na tom kancléři obou zemí Angela Merkelová a Sebastian Kurz, uvedla ministryně cestovního ruchu Rakouska Elisabeth Köstingerová v rozhovoru s rakouským rozhlasem ve středu 13. května, podle DW.

.

Podle zdrojů Angela Merkelová zdůraznila, že kontroly na hranicích nemohou pokračovat donekonečna.

.

Merkelová a Kurz se rozhodli otevřít hranici ve dvou etapách. Již 15. května budou uvolněna přísná omezení uložená o dva měsíce dříve.

.

Obyvatelům Německa a Rakouska bude snazší navštěvovat příbuzné v sousední zemi. Od 15. června se plánuje úplné otevření společné hranice, pokud se do té doby nezhorší epidemiologická situace s koronavirem.

.

Ministr vnitra Karl Nehammer minulý týden uvedl, že vláda o brzkém otevření hranic jedná i s Českem, Švýcarskem a Slovenskem.

„V první linii nyní vidíme východní země, například Česko a Slovensko,“ řekla Elisabeth Köstingerová.

.

Od 15. května se hraniční kontrola nebude provádět na hranici mezi Německem a Lucemburskem. Kontroly na hranicích s Dánskem přestanou „jakmile dánská vláda uspořádá příslušné konzultace se sousedními zeměmi,“ uvedl Seehofer.

.

Ministerstvo vnitra se domnívá, že čtrnáctidenní karanténa pro všechny, kteří přijíždějí do Německa, by se měla vztahovat pouze na lidi, kteří dříve navštívili třetí země.

Ministr chce návrat k normálnímu hraničnímu provozu i na hranicích s Českem a Polskem.

.

Je třeba připomenout, že v polovině března Německo zavedlo přísné kontroly hranic se sousedními zeměmi – Rakouskem, Francií, Švýcarskem, Lucemburskem a Dánskem.

Od té doby jsou hraniční přechody otevřeny pouze užitkovým vozidlům a lidem, kteří pravidelně cestují za prací do sousední země.

.

Ráno 13. května onemocnělo na Covid-19 4 342 453 lidí na světě, z toho 292 893 lidí zemřelo a 1 602 443 uzdravilo.

Share