„Koronavirus může ve vzduchu přežívat i několik hodin“, аmeričtí experti otevřeně o koronaviru

Koronavirus přežije ve vzduchu po dobu několika hodin a na povrchu celé dny, nový výzkum šokuje svět experti ukazují, že kapička zůstává životaschopná celé hodiny.

.

Podle nové studie, která nabízí pokyny, které mají lidem pomoci zabránit tomu, aby se nakazili respiračním onemocněním zvaným COVID-19, může být koronavirus uložen ve vzduchu po dobu několika hodin a na povrchu po celé dny.

.

Vědci zkoumali, jak dlouho může virus zůstat infekční na různých površích a ve vzduchu.

Podle agentury Reuters mohou závěry studie posloužit jako vodítko pro prevenci onemocnění COVID-19, které už má ve světě asi 8000 obětí.

.

Vědci z Národního institutu alergických a infekčních nemocí (NIAID), členů Národních ústavů zdraví Spojených států, se pokusili simulovat virus, který se usadí od nakažené osoby na povrchu domácnosti, například kašlem nebo dotykem předmětů.

Použili aerosolový rozprašovač, který duplikoval mikroskopické kapičky tvořené kašlem nebo kýcháním.

.

Testy ukazují, že virus zůstává životaschopný v kapičkách, což znamená, že může stále infikovat člověka alespoň tři hodiny.

Životaschopný virus mohl být detekován v plastu a nerezové oceli za tři dny.

.

Na kartonu nebyl virus životaschopný po 24 hodinách.

Nejkratší doba přežití byla v mědi – inaktivace viru trvalo 4 hodiny.

.

„Vědecké bádání ukázalo, že koronaviry lze deaktivovat do jedné minuty, když se povrchy dezinfikují 62 až 71 procentním alkoholem, nebo čistícími prostředky s peroxidem vodíku či chlornanem sodným,“ píše BBC.

.

Share