Češi začali vyjadřovat nesouhlas vyhláškou ministerstva průmyslu a obchodu, které chce řešit možný nedostatek plynu omezením teplot uvnitř budov v zimě. Lidé se bouří proti tomu, že by měli mít v obýváku maximální teplotu 18 stupňů Celsia. Resort se nyní snaží zmatky vysvětlit. Informuje o tom web tn.nova.cz.
MPO se snaží zvládnout kritiku, které nyní čelí. Resort totiž uvedl, že plánuje regulovat teploty uvnitř budov kvůli možným výpadkům dodávek zemního plynu. Lidé ale tomu nerozumí a nevědí jak mají teploty regulovat.
Češi se na internetu ptají, jak to bude probíhat a jestli budou muset denně posílat někam teplotu na ministerstvo. „Já si budu topit, jak uznám já, a nikdo mi nebude diktovat!“ uvádí paní Ladislava.
Dle ministerstva vyhláška se netýká bytů s vlastním vytápěním a rodinných domů. Vztahuje se bytových jednotek s ústředním topením.
Platit vyhláška bude pouze v případě vyhlášení stavu nouze, pokud nebude do Česka proudit dostatek zemního plynu. Poté by mohlo dojít k regulaci teplot uvnitř budov. Nyní v obývacím pokojí teplota nemá klesnout pod 20 stupňů. Podle vyhlášky to bude o 2 stupně méně. Maximální hodnota je pak stanovená o jeden stupeň vyšší.
Systém ale má být nastaven tak, že si někdo otevře ventil v radiátoru a vytopí třeba na 24 stupně. Pak by teplota klesla v celém systému a radiátory budou chladnější. Pokud se ale vám bude zdát, že doma máte přetopeno nebo naopak zimu, musíte se obrátit na Společenství vlastníků jednotek, kteří budou zodpovědní za dodržení norem vyhlášky.
Kontroly budou probíhat v případě stížnosti na Státní energetickou inspekci, pokud obyvatelé se neshodnou s vlastníkem nebo společenstvím vlastníků a problém s teplotou nebude vyřešen.
PSALI JSME: POLSKO PRACUJE NA PŘÍPRAVĚ KONCEPCE, KTERÉ UMOŽNÍ ODMÍTNOUT UDĚLENÍ VÍZA RUSŮM
PŘIPOMÍNÁME: VLÁDA SE PŘIPRAVILA: SCHOLZ SLÍBIL OBČANŮM STÁTNÍ OCHRANU V PODMÍNKÁCH ENERGETICKÉ KRIZE