Marian Jurečka promluvil o zvýšení věku pro odchod do důchodu: co se může změnit

Šéf resortu práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL) uvedl, že důchodový systém je třeba změnit, jinak by zhroutil. Jedním z návrhů by mohlo být zvýšení věku pro odchod do důchodu. Ministr vysvětlil, koho by se to mohlo týkat. Informuje o tom portál TN.cz s odkazem na Novinky.cz.

V budoucnu by se měla změnit pravidla pro vyplácení penzí, ministerstvo práce na tom nyní pracuje. Marian Jurečka řekl, že důchodový systém byl v roce 2022 v deficitu 17 miliard Kč. Zhruba za 30 let by deficit mohl dosáhnout 300 miliard Kč.

Marian Jurečka / Zdroj: youtube.com

Jedním z návrhů by mohlo být zvýšení věku pro odchod do důchodu, věková hranice by se mohla posunout až na 68 let. Lidé se dožívají vyššího věku, proto je podle ministra důležité, aby průměrná délka vyplácení starobního důchodu zůstala na 21,5 roku.

Markéta Pekarová Adamová / Zdroj: youtube.com

Předsedkyně dolní komory parlamentu a šéfka TOP 09 Markéta Pekarová Adamová uvedla, že její strana podporuje zvýšení věkové hranice. Nově zvolený prezident Petr Pavel také říká, že důchodová reforma je nezbytná.

Personalista Marek Stiborný z agentury Axial však považuje podobný návrh za špatný. Vysvětlil, že mnoho lidí v 68 letech již není schopno žít běžný produktivní život, navíc je pro ně obtížnější si najít práci.

Petr Pavel / Zdroj: youtube.com

Ministr práce říká, že změna se nebude týkat všech lidí. Lidé nad 50 let by se neměli ničeho obávat. Podle něj se věk odchodu do důchodu nezvýší pro všechny stejně. Měla by být zohledněna fyzická náročnost práce, kdy člověk začal pracovat a další parametry.

Marian Jurečka / Zdroj: youtube.com

„Jestliže někdo začal pracovat v 18 letech a dělal náročnou profesi, bude moci odejít do důchodu dříve bez toho, že by mu byl krácen,“ řekl Marian Jurečka pro Novinky.cz. Některá témata zatím nechce komentovat, protože nejprve plánuje reformu projednat se všemi parlamentními stranami.

PSALI JSME: PETR PAVEL CHCE VLÁDĚ POMOCI S DŮCHODOVOU REFORMOU: CO NOVĚ ZVOLENÝ PREZIDENT ŘEKL O SYSTÉMU A MOŽNÝCH ZMĚNÁCH

PŘIPOMÍNÁME: MOHLA LEŽET NA GAUČI A DOSTÁVAT ZA NICNEDĚLÁNÍ ZHRUBA 30 TISÍC MĚSÍČNĚ: PROČ DOMINIKA GOTTOVÁ NIC NEDOSTALA

Share