Petr Pavel chce vládě pomoci s důchodovou reformou: co nově zvolený prezident řekl o systému a možných změnách

Ministerstvo práce a sociálních věcí připravuje důchodovou reformu, poslanci by ji měli projednat ještě letos. Vláda chce, aby byla reforma schválena, to je jedna z jejích priorit. Nově zvolený prezident Petr Pavel také říká, že tato reforma je nezbytná. Rád by vysvětlil, proč je to nutné. Informuje o tom portál TN.cz.

Politici v posledních letech často mluví o důchodové reformě. Dalším diskutovaným tématem je zvyšování věku pro odchod do důchodu.

Petr Pavel / Zdroj: youtube.com

Resort práce zvažuje návrh, podle kterého by se věková hranice zvýšila od roku 2034 na 68 let. Pokud bude tento návrh schválen, bude Česká republika jednou z těch zemí Evropské unie, kde bude důchodový věk jeden z nejvyšších.

Čtvrtý prezident ČR si myslí, že důchodová reforma je nezbytná. Hodlá o tomto tématu diskutovat s vládou. „Já bych rád přispěl k tomu, abych vládě pomohl tam, kde bude chtít předložit věcné argumenty,“ prohlásil Petr Pavel.

Petr Pavel / Zdroj: youtube.com

Podle něj je nutné změnit důchodový systém tak, aby byl udržitelný. Reforma by měla být schválena, aby systém nezkolaboval. Nově zvolená hlava státu připomněla, že vláda si na rok 2023 už půjčila 80 miliard.

Petr Pavel by chtěl občanům vysvětlit, proč je tato reforma tak důležitá, to považuje za svůj úkol, tím by mohl pomoci vládě. Chápe, že toto téma je citlivé a že ne všechny návrhy musí být schváleny, některé se mohou změnit.

Petr Pavel / Zdroj: youtube.com

Prezident chce vysvětlit, jaké budou pozitivní a negativní dopady změn. Proměnných je podle něj omezené množství a každá z nich by mohla být podrobně vysvětlena, co se změní a jaké to bude mít důsledky.

Promluvil také o tématu zvýšení věku pro odchod do důchodu. „Je potřeba říct, že bude zapotřebí velké flexibility, protože není možné stanovit jednu dobu pro všechny profese,“ uvedl Petr Pavel.

Petr Pavel / Zdroj: youtube.com

Dodal, že kromě toho bude nutné diskutovat také o způsobech, jak motivovat zaměstnavatele, aby zaměstnávali seniory, kteří budou chtít pracovat a budou schopni pracovat.

PSALI JSME: CELEBRITY OTEVŘENĚ O DŮCHODECH: ŽILKOVÁ SE ROZPLAKALA A OBERMAIEROVÁ SE DOKONCE MUSELA ODSTĚHOVAT Z PRAHY

PŘIPOMÍNÁME: PEKAROVÁ ADAMOVÁ PODPORUJE ZVÝŠENÍ VĚKU PRO ODCHOD DO DŮCHODU: ŘEKLA, KOHO SE TO NEBUDE TÝKAT

Share