Ministr Jurečka řekl, kdy ženám začne výplata výchovného za děti a o kolik se v průměru zvýší důchody

Ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka uvedl, že od ledna většina důchodkyň dostane výchovné za dětí automaticky a v průměru to bude 1 100 korun. Nyní se také nastavují pravidla, když se bude jednat o nejednoznačnou situaci. Informuje o tom web ceskeduchody.cz.

Výchovné činí 500 korun za každé vychované dítě. Tento přídavek k důchodu již byl schválen a nyní resort jen ladí poslední detaily.

Marian Jurečka / Zdroj: youtube.com

„Předpokládám, že od 1. ledna 2023 naběhne výplata výchovného,“ prohlásil Jurečka s tím, že naprostá většina ho dostane automaticky. V některých případech se ale bude rozhodovat, jestli důchodci na něj budou mít nárok.

Průměrná penze včetně výchovného vyroste tak na 19500 korun. Ministr podotkl, že tento krok je určen pomoc ženám, kteří vychovávaly děti a nemohly pracovat. Kvůli tomu mají průměrně nižší důchody než muži a jsou tak znevýhodňování.

Peníze/Ilustrační obrázek/Zdroj: youtube.com

Celkem by výchovné automaticky měly získat až 1,4 milionu žen. Průměrně se bude jednat o 1 100 korun.

Jurečka také dodal, že jeho ministerstvo nyní nastavuje pravidla pro nejednoznačné případy, protože máme hodně rozvedených rodičů a občas bude potřeba určit, kdo na výchovné má nárok.

Marian Jurečka / Zdroj: youtube.com

Kromě toho se připravuje žádost pro rodiče, kteří výchovné automaticky nezískají a budou muset o něj žádat. Podávat by se měly od září roku 2022 až do konce roku 2024.

PSALI JSME: «MÁME JASNÉ OBAVY Z ČÍNSKÉHO JADERNÉHO MODERNIZAČNÍHO PROGRAMU»: BRITÁNIE VAROVALA PŘED ROSTOUCÍM RIZIKEM JADERNÉHO KONFLIKTU

PŘIPOMÍNÁME: „NEVIDÍME, ŽE BY ČÍSLA BYLA PŘETAVENA DO POMOCI OBČANŮM,“ ŘEKLA ALENA SCHILLEROVÁ A OKOMENTOVALA ZVÝŠENÍ SCHODKU STÁTNÍHO ROZPOČTU

Share