Ministryně financí Alena Schillerová: „Chceme dál zvyšovat platy učitelům, jak jsme slíbili a nechceme, aby důchodci přišli o svůj růst důchodů“

Ministryně financí Alena Schillerová promluvila o své prognóze české ekonomiky.

Koronavirus způsobil velkou škodu pro ekonomiku země a předpokládá, že na předkrizovou úroveň se česká ekonomika vrátí až v roce 2028.

.

Má plán na konsolidaci veřejných financí a potrvá to sedm let.

Podle ní to není příliš dlouhá doba, jak by mohla být.

Řekli, že je pravděpodobné, že deficit se bude zvyšovat a a hospodářský růst bude obtížný.

.

„Musela bych buď hodně brutálně škrtat nebo navyšovat daně o 150 miliard.

A to přece tato vláda dělat nechce“ řekla Alena Schillerová.

Dodala, že vláda hodlá dodržet své sliby ohledně zvýšení důchodů důchodcům a platů učitelům.

.

Stát proto plánuje podpořit ekonomiku dobrými úvěrovými podmínkami s nízkými úroky.

O něco dříve ministryně financí řekla, že v příštím roce lze očekávat růst ekonomiky o 3,1 % a zároveň zvýšení nezaměstnanosti na 3,5 %.

„Březen ukázal, že program Antivirus a kurzarbeit pomohly udržet nezaměstnanost na nízké úrovni“ dodala Alena Schillerová.

Podle ní není nutné se zbytečně bát nezaměstnanosti, Česko je zemí s jednou z nejnižších nezaměstnaností v celé Evropě.

.

Na nezaměstnanost se ministryně financí hodně ptali, protože americká centrální banka předpovídá nezaměstnanost v USA na úrovni 30%.

Uvedla také, že stát by mohl pomoci některým firmám, aby nezbankrotovaly, například tím, že by stal jedním z jejich vlastníků.

Vicepremiér Karel Havlíček ještě v neděli hovořil o této možnosti. Podle něj by stát mohl část firmy odkoupit, zachránit před bankrotem a pak také svou část znovu prodat.

.

Ministerstvo průmyslu a obchodu by mělo připravit analýzu podniků, která by určila jejich strategický význam, aby je zachránilo.

Ministryně financí tak předpokládá, že jedním z takových podniků by mohly být České aerolinie.

Podle ní by stát mohl koupit tento podnik, ale nyní mezi akcionáři je i zahraniční partner, proto je třeba tuto otázku ještě projednat.

Alena Schillerová také naznačila, že možná vláda poskytne další finanční kompenzaci na příští měsíce pro OSVČ.

Zatím platí finanční příspěvek ve výši 25 tisíc korun do konce tohoto měsíce.

Ministr průmyslu a obchodu a ministr dopravy Karel Havlíček by dnes spolu s ministerstvem zdravotnictví měli zveřejnit plán uvolňování opatření.

„Do konce dubna máme ještě přes dva týdny, takže si budeme moci vyhodnocovat, jak ten plán funguje“ dodala Alena Schillerová.

.

Ministryně financí uvedla, že chce přehodnotit formy podpory pro různé podnikatelské skupiny, protože i po 30. dubnu zůstanou některé firmy, které nebudou moci fungovat.

Finanční pomoc pro OSVČ, kteří nemohou pracovat, by se podle ní v následujících měsících mohla pohybovat kolem 15 tisíc korun.

Také se ohradila proti kritice, že, když se lidé obviňovali vládu z toho, že několikrát měnila podmínky ohledně toho, které přesně podnikatelé budou moci získat pomoc ve výši 25 tisíc korun.

Alena Schillerová vysvětlila, že vláda nyní pracuje velmi tvrdě a je nucena psát návrhy zákonů ve zrychleném režimu.

Share