„Místní úřady nechtěly říkat pravdu,“přiznal čínský epidemiolog o počtu nakažených ve městě Wu-chan

Úřední zprávy ve městě Wu-chan, které poprvé zaznamenaly případ infekce COVID-19, nebyly v prvních týdnech nákazy koronaviru pravdivé. Úředníci bagatelizovali nebezpečí nového koronavíru a neuvedli přesný počet infikovaných.

.

To uvedl v rozhovoru s CNN přední čínský epidemiolog, vedoucí zvláštní komise pro boj proti šíření koronaviru Národního zdravotnického výboru Zhong Nanshan.

.

Lékař údajně dorazil do Wu-chanu v polovině ledna a potvrdil, že virus může být přenášen vzduchovými kapičkami. Místní úřady to však odmítly uznat a označily situaci v regionu za „kontrolovanou“.

Kromě toho, lékař poznamenal, že několik dní v řadě ve zprávách z Wu-chanu bylo asi 41 pacientů, což se mu zdálo podezřelé. Lékaři na městských klinikách mu řekli o mnohem větším počtu případů nové nemoci.

.

„Tehdy místní úřady nechtěly říkat pravdu. Na začátku mlčely, a pak jsem řekl, že můžeme nakazit více lidí,“ řekl virolog.

.

Říká, že i nadále vyvíjí tlak na místní úřady, a poté „velmi neochotně“ poskytl reálná data: od 20. ledna celkový počet případů COVID-19 ve Wu-chanu dosáhl 198 lidí, tři zemřeli.

Kromě toho Čína zároveň uznala možnost infekce koronaviru z člověka na člověka.

.

Současně epidemiolog popřel obvinění amerického prezidenta Donalda Trumpa, že čínské orgány skrývají skutečné statistiky, zejména úmrtnost.

Peking uvedl, že v období 2002–2003 došlo k propuknutí SARS a uložil místním orgánům sankce za skryté statistiky. Vláda proto podle něj pod hrozbou trestu požadovala, aby všechna města a vládní agentury hlásily skutečný počet pacientů.

,

„Myslím, že od 23. ledna byla všechna data správná,“ řekl Zhong Nanshan.

Doktor také vyvrátil teorii amerického prezidenta Donalda Trumpa, že koronavirus vyšel z laboratoře. Zhong Nanshan to vysvětlil tím, že Čína nemá vybavení pro takovou práci.

.

Epidemiolog navíc říká, že Čína je nyní ohrožena druhou vlnou koronaviru. Protože podle něj je většina Číňanů stále náchylná k COVID-19 kvůli jejich nedostatečné imunitě vůči nemoci.

Zhong Nanshan je v Číně známý jako „hrdina SARS“ za svůj příspěvek k boji proti této epidemii v roce 2003. A 20. ledna Zhong potvrdil na CCTV, že koronavirus lze přenášet z člověka na člověka.

.

Share