„Nakažené a šťastné“: Jak se Dánsku podařilo potlačit současnou epidemii

20. dubna byly v Dánsku obnoveny kadeřnické salony, masážní salony, kurty a některá další komunitní zařízení. O něco dříve, 15. dubna, bylo Dánsko první v Evropě, které otevřelo mateřské školy a školy.

Je těžké si představit, že před měsícem bylo Dánsko v počtu pacientů s koronavirem na špici evropských zemí, druhé pouze v Itálii a Norsku.

V současné době bylo v zemi hlášeno 7384 případů koronaviru, zemřelo 355 lidí. V nemocnicích je infikováno pouze 319 pacientů.

.

Poměr infikovaných je nyní mnohem nižší než v Belgii nebo Nizozemsku nebo v sousedním Švédsku.

Jak byl takový úspěch dosažen?

Tváří v tvář pandemii se Dánsko spoléhalo na rychlé kroky a ohromená omezení.

Na začátku krize se Dánsko rozhodlo pro omezovací strategii a testovalo lidé, kteří se vrátili z rizikových zón.

„Musíme minimalizovat jakoukoli činnost, aniž bychom zastavili celé Dánsko. Nesmíme dovolit hospodářskou krizi v zemi,“ uvedla premiér 11. března a oznámila okamžité uzavření institucí vysokoškolského vzdělávání, knihoven a kulturních institucí.

„Potřebuji vaši trpělivost,“ řekla Mette Frederiksen a oznámila další balíček omezení – uzavření hranic.

.

Později se však ukázalo, že se virus nezastavil – od 11. března bylo v zemi již infikovaných 514 lidí, z nichž dva byli v kritickém stavu.

Dánsko se proto rozhodlo změnit strategii omezování epidemie na strategii zmírňování. Za tímto účelem bylo nutné zvýšit hygienu a omezit kontakty mezi lidmi.

Od počátku krize nezpochybňovali Dáni činnost vlády a ve většině případů pečlivě dodržovali pokyny úřadů.

.

Řízené otevírání

Rychlá reakce dánské vlády a flexibilita rozhodování umožnila této zemi dosáhnout většího úspěchu v boji proti koronavírům než jiné evropské země, zejména sousední Švédsko, které neuložilo přísná omezení.

Po Velikonocích vláda začala „pozvolné, klidné a kontrolované“ odstraňování omezení.

Dáni doufají, že brzy budou moci znovu jít do posilovny a restaurace. Jedno omezení však zůstane dlouhou dobu – Dánsko neotevře hranice přesně, dokud nebude svět zdravý.

.

Share