„Naše doporučení se zaměřují na tři hlavní předpoklady“: EK zveřejnila plán na koordinované uvolňování karanténních omezení

EU formálně určila tři kritéria pro zrušení karanténních omezení uložených v souvislosti s pandemií koronaviru.

.

To oznámila předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová.

.

EU formálně určila tři kritéria pro zrušení karanténních omezení uložených v souvislosti s pandemií coronavirus.

To je uvedeno v plánu zrušení omezení pro členské státy.

.

„Naše doporučení se zaměřují na tři hlavní předpoklady: výrazné zpomalení šíření koronaviru, dostatečné schopnosti systému zdravotní péče a schopnosti dohledu a monitorování,“

.

uvedla předsedkyně Evropské komise.

Poznamenala, že předložení cestovního plánu „není signálem, že karanténní omezení lze již odstranit“, ale jeho cílem je nabídnout členským státům obecný rámec pro rozhodování.

„Doporučujeme postupné odstraňování omezení s následným sledováním každé akce,“ řekla Ursula von der Leyenová.

.

První, epidemiologické kritérium, znamená významné zpomalení šíření infekce po dlouhou dobu: snížení počtu nových infekcí, nových hospitalizovaných pacientů a pacientů na jednotkách intenzivní péče.

.

Druhým kritériem je schopnost zdravotnického systému země: zda se dokáže vyrovnat se zátěží, pokud se po zmírnění omezení počet infekcí opět zvyšuje.

.

Třetím kritériem je schopnost sledování, která také zahrnuje možnost rozsáhlého populačního testování za účelem sledování šíření viru, sledování a izolace kontaktních míst pacientů v případě nových ohnisek.

.

Užitečné informace mohou poskytnout testování na přítomnost protilátek proti viru – pomůže zjistit, jaká část populace je nemocná a vyvinula imunitu.

.

„Členské státy se mohou svobodně rozhodnout, jak posoudit dodržování každého z kritérií“,
poznamenalа Ursula von der Leyenová.

Share