Návrh paušální daně pro živnostníky projedná vláda: kolik to vychází měsíčně

V pondělí vláda bude jednat o paušální daně pro živnostníky. Živnostníci s ročním příjmem do jednoho milionu korun by mohli od roku 2021 platit pouze jednu paušální daň.

Zdroj: denik.cz

Daň by měla být složená z minimálního odvodu na zdravotní pojištění, navýšeného minimálního odvodu na sociální pojištění o 15 procent a daně 100 korun. Paušální daň bude fungovat na dobrovolné bázi. Pro příští rok vychází na 5740 Kč měsíčně.

Zdroj: ČTK

„Paušální daň živnostníkům ušetří nejen peníze, ale především čas, který by jinak strávili otravným papírováním. Odpadne také důvod k většině kontrol z finančního úřadu, neboť u živnostníka přihlášeného k paušální dani budou postrádat smysl,“ uvedla ministryně financí Alena Schillerová (za ANO).

Zdroj: en.mapy.cz

V částce paušální daně je zahrnuto zdravotní pojistné 2 514 Kč, daň z příjmů v symbolické výši 100 korun, a minimální sociální pojistné navýšené o 15 procent. To pro příští rok odpovídá 3 126 korunám. S přihlášením k paušální daní již ale nebude moci živnostník uplatňovat žádné další daňové slevy a úlevy, jako je například bonus na děti nebo sleva na manželku.

Zdroj: firmy.cz

„Navýšené minimální sociální pojistné o 15 procent má situaci živnostníků v důchodu zlepšit. Většina z nich dnes totiž platí jen nezbytné minimum,,“ upozornila Schillerová.

Zdroj: idnes.cz

Z říjnového průzkumu společnosti Median vyplývá, že zavedení paušální daně místo nynějšího systému tří odvodů by přivítalo 78 procent podnikatelů, kterých by se změna dotkla.

Share