Nebezpečný zvyk při pandemii: „Přestaňte se dotýkat tváře“, varují epidemiologové

Ani si nevšimneme, jak často to děláme: dotýkáme se našich tváří rukama. Ale přesně tak dochází k infekci. Stačí se dotknout nosu nebo očí jednou, přejet prsty po rtech, aby viry pronikly do těla.

Epidemiologové varují, že nyní je více než kdy jindy nutné dodržovat pravidla osobní hygieny a posilovat imunitu, aby se minimalizovala pravděpodobnost infekce.

.

Čím méně se dotkneme naší tváře, tím méně pravděpodobné jsou viry a bakterie. Pokud se na to konkrétně zaměříte, můžete vidět, že se dotýkáme obličeje častěji, než by mělo.

Zajímavá pozorování

V roce 2015 provedli odborníci z University of Sydney zajímavou studii. Zřídili skryté kamery ve třídách a sledovali, jak často se studenti dotýkají jejich tváří.

Výsledky byly působivé: každý z budoucích lékařů se dotkl jeho tváře asi 23krát za hodinu. Faith Karimi, vedoucí studie, poznamenal, že nejčastěji došlo ke kontaktu s očima, rty nebo nosem.

.

Pokud pozdravíte pouze osobu infikovanou virem COVID-19, tak se nic špatného nestane. Pokud se však těchto rukou dotknete své tváře, pravděpodobnost infekce se mnohokrát zvýší.

V současné době epidemiologové z různých zemí důrazně doporučují umýt si ruce co nejčastěji a dotýkat se jejich obličeje co nejméně.

Trik od psychologa

To pomůže snížit riziko infekce koronaviry.

Pro mnoho lidí je jednou z forem relaxace přejet rukou po tváři nebo rukou házet vlasy zpět.

Pokud tedy dáte radu, vezměte si jen něco do rukou – ať už s plnicím perem, klávesnicí nebo něčím jiným. Ale měli byste si pamatovat, že poté si musíte umýt ruce. Protože tam se shromažďují všechny bakterie.

.

Musíte také ovládat touhu narovnat svůj účes. Muži to dělají méně často, ale mnoho z charty nedobrovolně přejíždí rukou po tváři. Ženy se při nanášení make-upu jen zřídka dotýkají obličeje, častěji však opravují vlasy.

.

To se děje nevědomě. Kdo má módní účesy s asymetrickými rány na jednom oku, jen se jich pravidelně dotýkejte. A když vedete nahoru, je postižena oblast očí.

.

Američtí lékaři dříve varovali před nebezpečím kontaktu s obličejem – výrazně zvyšuje riziko zavádění do těla koronaviru a dalších patogenů, které se mohou usazovat na povrchu a poté se dostanou z rukou na sliznice očí, nosu a úst.

Share