„Nedovolíme žádné pokusy na našem zdraví“: Některé evropské země se rozhodly postupně zmírnit opatření

Všechny změny nebudou rychle odstraněny.

Úřady v několika evropských zemích uvedly, že se postupně stáhnou z karantény zavedené kvůli infekcí koronáviru.

.

Kdo a jak plánuje zmírnit opatření?

Doufat, že karanténa bude rychle zrušena, za to nestojí. Vedení Evropské komise doporučuje, abyste se nespěchali s plánováním letních prázdnin.

„Nikdo nemůže věrohodně předpovědět, co očekáváme v červenci nebo srpnu,“ uvedla vedoucí Evropské komise.

V Německu je karanténa hledána malými, opatrnými kroky. To navrhují vědci z Národní akademie věd v Leopoldinu vládě.

.

Školy mohou být první, kdo začne pracovat, a mateřské školky jsou nabízeny k práci na minimu, protože malé děti ještě nejsou schopny dodržovat hygienická pravidla.

Němci mohou být brzy požádáni, aby používali masky ve veřejné dopravě, v supermarketech a vládních agenturách – kde není možné udržovat minimální vzdálenost jeden a půl metru. Vláda rozhodne o návrzích vědců ve středu.

„Pokud budeme karanténu brzy, riskujeme recidivu. Nedovolíme žádné pokusy na našem zdraví. Musíme zůstat opatrní, dokud nebudeme mít vakcínu nebo léky,“ říká bavorský premiér Markus Zeder.

.

Práce ve stavebnictví a průmyslu byla dnes ve Španělsku opět povolena . Pracovníci jsou požádáni, aby se pokud možno dostali do práce vlastním autem nebo na kole, v dopravě, kterou rozdávají masky.

Rozhodnutí ústřední vlády obnovit práci podniků bylo v Katalánsku kritizováno. Současně Španělům ještě není dovoleno chodit na procházky nebo hrát venkovní sporty, takové aktivity budou trvat nejméně dva týdny.

.

Řada dalších evropských zemí oznámila postupné stažení z karantény. Zítra se některé obchody otevřou v Rakousku a od 1. května se zde otevřou všechny obchody a kadeřnictví bez výjimky. Nezapomeňte však nosit masku.

.

Dánsko otevírá ve středu mateřské a základní školy. Současně vláda země pokračovala v dalších omezujících opatřeních po celý měsíc – až do 10. května zůstanou hranice uzavřené, restaurace, bary a kavárny, divadla a muzea nebudou fungovat.

.

V České republice zůstávají školy zavřene, ale některé obchody již české úřady otevřely.

Share