„Nevím, jak bych tam ty žáky rozesadila“, kritizují školy výrok Babiše o dodržování metrových rozestupů

Mohly by se školy otevřít ještě před prázdninami?Pravděpodobně ano, ale v takovém případě premiér Andrej Babiš říká, že žáci by museli sedět v lavicích po jednoma aby mezi nimi byl metrový rozestup.

To si ale ani ministr školství, ani ředitelé škol nedovedou představit.Nebylo by v takovém případě lepší, aby školy zůstaly zavřené?

Pokud budou školy otevřeny ještě před prázdninami, navrhuje premiér Andrej Babiš využít asijského systému.

.

„Děti tam nechodí školy každý den, musí dodržovat hygienická opatření, vzdálenosti“ ,vysvětlil Andrej Babiš.

Z toho vyplývá, že školáci by museli sedět v lavicích po jedné a metrové vzdálenosti od sebe.

To si ale ředitelé škol nedovedou představit.

.

Tak například RenataSchejbalová, ředitelka pražského Gymnazia Nad Štolou, si prostě nemůžé představit, jak umístit žáky do třídy o rozloze šedesát metrů čtverečních s takovými podmínkami.

Prezident Asociace ředitelů základních škol Michal Černýříká,že pokud budou žáci ve jedné třídě, stejně budou v kontaktu, jsou to děti.

Navíc během přestávek by děti také nemusely být v kontaktu mezi sebou, ale to je něco z oblasti fantastiky.

„Budou mít svačinu, pití, navštěvovat školní jídelnu, nedokážu si představit, jak by to mohlo fungovat“,vysvětlila Renata Schejbalová.

Také se předpokládá, že děti by byly rozděleny do několika skupin a každá skupina by chodila na samostatný den, nebo den přes den.

Ale učitelé a ředitelé říkají, že by trvalo několik týdnů, než by bylo možné uspořádat takové fungování škol, aby se vytvořil rozvrh.

Premiér Andrej Babiš říká, že pokud se to povedlo v jiných zemích, tak je to zcela realizovatelné i pro Českou republiku.

Ministr školství Robert Plaga má ale jiný názor.Podle něj žáci už v druhé polovině května půjdou normálně do škol.

„O konkrétních návrzích, jak to bude potom probíhat, nebo jaká budou zdravotnická opatření, se budeme s ministrem zdravotnictví ještě bavit“ ,dodal Robert Plaga.

.

Ředitelé škol říkají, že by bylo mnohem jednodušší organizovat přísná hygienická pravidla ve školách, jako je nošení roušek, dezinfekce atd.

A zhruba polovina Čechů očekává, že se děti vrátí do škol už po prázdninách.Někteří dokonce souhlasí s omezením prázdnin.

Share