Vláda plánuje zvýšit životní a existenční minimum: „Dojde ke zvýšení i přídavku na dítě,“ řekl Marian Jurečka

Premiér Petr Fiala (ODS) a další ministři tvrdí, že vláda nenechá nikoho padnout. Šéf resortu práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL) ve čtvrtek oznámil, že na začátku roku 2023 se zvýší životní a existenční minimum. Píše o tom server TN.cz.

Marian Jurečka / Zdroj: youtube.com

Podle něj se na tom ministři dohodli před týdnem. Vysvětlil, že toto zvýšení bude záviset na tom, jaká bude inflace v posledních měsících letošního roku.

Ministr práce dodal, že zvýšení životního a existenčního minima je důležité pro mnoho lidí, kteří potřebují pomoc. Předpokládá, že kabinet obě minima zvýší o více než 5 procent.

Marian Jurečka / Zdroj: youtube.com

Díky tomu bude valorizováno několik typů dávek. Stát tímto způsobem chce pomoci lidem, kteří utrácejí hodně peněz za energie, potraviny nebo za věci pro děti.

„Dojde ke zvýšení i přídavku na dítě, parametrickou hodnotu budeme ještě specifikovat a upřesňovat,“ řekl na brífinku Marian Jurečka. Šéf resortu práce zatím neví, o kolik se přídavek zvýší.

Marian Jurečka / Zdroj: tv.blesk.cz

Ohroženými skupinami jsou podle něj především senioři, kteří žijí sami, rodiče samoživitelé a také rodiče, kteří mají mnoho dětí.

Promluvil také o tom, že v lednu budou valorizovány důchody. Někteří důchodci začnou pobírat i bonus 500 Kč za každé vychované dítě. Takzvané výchovné se stane součástí zásluhové části penze.

Marian Jurečka / Zdroj: youtube.com

Zvýšit by se dle jeho slov měly i normativy u dávek na bydlení. Kabinet je bude speciálně navyšovat pro jedno a dvojčlenné domácnosti, protože se to bude týkat seniorů, vdovců a vdov i rodičů samoživitelů. To by znamenalo, že by tito lidé měli častěji nárok na příspěvek na bydlení.

PSALI JSME: JAN LIPAVSKÝ PŘI SVÉM PROJEVU V OSN KRITIZOVAL RUSKO: O JAKÝCH DŮLEŽITÝCH TÉMATECH PROMLUVIL ŠÉF ČESKÉ DIPLOMACIE

PŘIPOMÍNÁME: PETR FIALA ZKRITIZOVAL OPOZICI A ŘEKL, CO OČEKÁVÁ OD VOLEB: „MOŽNÁ TO OBČANÉ BUDOU CHÁPAT JAKO REFERENDUM O JINÉ VLÁDĚ“

Share