Richterová prozradila některé detaily důchodové reformy, které koalice chce prosadit: co se může v budoucnu změnit

Olga Richterová uvedla, že by důchodová reforma měla zajistit vyšší solidární část penzí, což by vedlo k výhodnější valorizaci. Odmítá ale jednorázové příspěvky a doporučuje využívat příspěvek na bydlení. Informuje o tom web ceskeduchody.cz.

V září se již potřetí za tento rok budou valorizovat důchody a to kvůli vysoké inflaci, která trápí Česko. Navýšení důchodů ale není stejné pro všechny důchodce a procentuálně se zvyšuje pouze zásluhová část. To znamená, že nižší důchody rostou pomaleji než vysoké. Ceny energií a potravin ale rostou pro všechny seniory stejně.

Olga Richterová / Zdroj: youtube.com

Poslankyně za Piráty Olga Richterová proto říká, že by se mechanismus valorizace měl změnit a politici nyní o tom debatují. Dle Richterové nová důchodová reforma s tím počítá a měla by se proto zvýšit zásluhová část, aby růst nízkých penzí byl vyšší.

Během lednových valorizací důchodci také dostávají mimořádný příplatek, který zvyšuje důchody všem o stejnou částku. Během mimořádné valorizace to není možné a to se také může změnit v budoucnu.

Olga Richterová / Zdroj: youtube.com

Olga Richterová podotkla, že přepravovaná důchodová reforma počítá se zajištěním dlouhodobé finanční udržitelnosti. To Poslankyně chce, aby nejen stávající penzisté měli důstojné důchody, ale také budoucí generace.

Olga Richterová / Zdroj: youtube.com

Poslankyně podotkla, že letos důchody porostou rekordně průměrně o 2 600 korun a je to dobrá reakce na vysokou inflaci. Odmítá proto návrh opozice vyplatit penzistům jednorázový příspěvek ve výši 6 000 korun.

Richterová naopak doporučuje požádat o příspěvek na bydlení, který má pomoct důchodcům s jejich náklady.

PSALI JSME: POLITICI SI UŽÍVAJÍ DOVOLENOU: JAKÝ ODPOČINEK SI DOPŘÁLI KUPKA, PEKAROVÁ ADAMOVÁ, NACHER A DALŠÍ POLITICI

PŘIPOMÍNÁME: MOŽNÁ BUDOUCÍ HLAVA STÁTU: JOSEF STŘEDULA PROMLUVIL O SVÉ RODINĚ. KDO SE MŮŽE STÁT PRVNÍ DÁMOU

Share