Spor mezi Češi: Debatují o Brežněvově národnosti. Je politik Rus či Ukrajinec

Editace stránek je základní činnost rozvíjející Wikipedii. V praxi to znamená, že jakékoliv vložený text může kdokoliv další upravovat.

Leonid Iljič Brežněv/Zdroj: YouTube

Na české Wikipedii nyní se válčí o správně upravení místa narození Brežněva. O tom informuje na svých webových stránkách portál Seznam Zprávy.

Na konci léta roku 1968 právě Leonid Iljič Brežněv vydal příkaz o invazí sovětské armády do Československa. Nyní Češi se zabývají zjištěním, jestli to udělal jako Ukrajinec či Rus.

Leonid Iljič Brežněv/Zdroj: YouTube

Dle různých dokladů, Brežněv má někde uvedenou národnost ukrajinskou, jindy ruskou. Například v pasu z roku 1947 nebo oceňovacím listu z roku 1943 měl napsáno, že je Ukrajincem.

Zase ale kupříkladu na dokumentech potvrzujících udělení řádu v roce 1943 nebo na dokladech brance z roku 1928 má uvedenou národnost ruskou.

Leonid Iljič Brežněv/Zdroj: YouTube

Důvodem je to, že jeho národnost v různých dokladech byla psaná různě a zaleželo to na tom, jestli tu vyplňovali podle jeho místa narození, nebo podle rodinného původu. Zmatek vyvolalo to, že se politik narodil do ruské rodiny, i když na území Ukrajiny.

Leonid Iljič Brežněv/Zdroj: YouTube

Samotný sovětský politik a kdysi nejvyšší představitel Sovětského svazu sebe považoval za Rusa. „Národností jsem tedy Rus,“ zní citát.

ČTĚTE TAKÉ: DCEŘE TOMA CRUISE A NICOLE KIDMAN JE 29 LET: JAK V DNEŠNÍ DOBĚ VYPADÁ

PSALI JSME: JAKO GREMLIN: EXMANŽELKA ARNOLDA SCHWARZENEGGERA VYSTRAŠILA ZMĚNOU VZHLEDU

Share