Stanjura odpověděl na návrh Kalouska zastavit valorizaci důchodů a zvýšit daně: co si o tom myslí jiné koaliční strany

Šéf státní kasy Zbyněk Stanjura uvedl, že vláda neplánuje omezovat valorizaci důchodů, zvyšovat daň z příjmů nebo vracet poplatky v nemocnici. To původně navrhoval bývalý ministr financí Miroslav Kalousek. Tímto způsobem dle jeho slov kabinet by mohl snížit obrovský deficit ve státním rozpočtu. Informuje o tom web novinky.cz.

Zbyněk Stanjura / Zdroj: youtube.com

„Jako politicky i lidsky neprůchozí považuji nyní upravovat valorizační schéma penzí v neprospěch důchodců,“ prohlásil ministr financí s tím, že inflace má velký vliv na život seniorů. Další daně Stanjura také zavádět nebo zvyšovat nechce, protože ještě více lidí bude potřebovat pomoc od státu.

Kromě toho šéf resortu podotkl, že zavádění poplatků v nemocnicích není efektivní a rozhodně o tom vláda nyní neuvažuje. V ODS jsou ale i jiné názory ohledně tohoto kroku.

Zbyněk Stanjura / Zdroj: youtube.com

KDU-ČSL také podporuje valorizaci důchodů v budoucnu, aby zdražování nemělo tak silný dopad na důchodce. Lidovci mimo jiné nechtějí zvyšovat věk odchodu do penze či zavádět poplatky v nemocnicích.

Lidovci ovšem nejsou proti zvyšování některých daní či výraznějšímu zdanění lidí s vysokými příjmy.

Miroslav Kalousek / Zdroj: youtube.com

K návrhům Kalouska a Topolánka se zatím nijak nevyjádřili TOP 09 a Starostové. Ekonomové však říkají, že některá opatření, která expolitici navrhli bude potřeba schválit. Ministři by tak museli sáhnout na daňová opatření na straně příjmů nebo výdajů, aby zvládal strukturální schodek rozpočtu.

Není zatím známo, co kabinet Petra Fialy podnikne, ale rozhodně podle ekonomů musí něco dělat a nestrkat hlavu do písku.

Psali jsme:Gabriela Soukalová komentovala informaci, že v televizi Prima nahradí Evu Perkausovou: „Představa je to hezká“

PSALI JSME: BABIŠ VYZÝVÁ VLÁDU, ABY SNÍŽILA DPH NA POTRAVINY: JAK NA TO REAGOVAL KABINET PREMIÉRA PETRA FIALY

PŘIPOMÍNÁME: “S NÍM ANI VTEŘINA NEBYLA MARNÁ”: JIŘÍ DVOŘÁK MÁ NOVOU LÁSKU. O 27 LET MLADŠÍ SLEČNA PROZRADILA, JAK SE SE ZNÁMÝM HERCEM SEZNÁMILA

Share