„Stát má ukázat, že je schopen šetřit na energiích“: Petr Fiala prozradil, jak v době energetické krize šetří vláda

Energetická krize je pro mnoho lidí velkým problémem, snaží se šetřit. Premiér Petr Fiala (ODS) je přesvědčen, že vláda by měla jít příkladem, a proto musí také šetřit. Řekl to pro CNN Prima News.

Kabinet schválil nařízení, které připravilo ministerstvo zdravotnictví. Jde o to, že minimální povolené teploty v pracovním prostředí budou moct být nižší než doposud. Premiér vysvětlil, že jde o nejnižší možnou teplotu na pracovištích.

Petr Fiala / Zdroj: youtube.com

Řidiči, pokladní nebo pracovníci montážních linek budou možná pracovat při teplotě 16 stupňů. Dříve pro ně byla minimální možná teplota 18 stupňů Celsia.

Na všech pracovištích může být o něco chladněji než v minulé zimě. Nejnižší možná teplota v šatnách může klesnout z 20 na 18 stupňů Celsia. V umývárnách může být teplota snížena o 3 stupně, na 19 stupňů.

Petr Fiala / Zdroj: youtube.com

Ve sprchách může být i 19 stupňů, i když dříve bylo 25 stupňů. Na toaletách může teplota klesnout až k 15 stupňům, dříve tam byla nejnižší možná teplota 18 stupňů.

V jiných evropských zemích jsou podle premiéra takové teploty v podobných prostorách běžné. Dodal, že vláda také hodlá šetřit.

Petr Fiala / Zdroj: youtube.com

„Jestli mají šetřit občané a firmy, tak první, kdo má ukázat, že je schopen šetřit na energiích, je stát,“ uvedl Petr Fiala.

V kancelářích ve Strakově akademii bude snížena teplota na 19 až 20 stupňů Celsia a na chodbách a v dalších prostorech bude ještě o 5 stupňů chladněji. Úřad vlády navíc zrušil plánovanou rekonstrukci zasedací místnosti a místo toho plánuje zateplit střechu.

Petr Fiala / Zdroj: youtube.com

Kromě toho bylo rozhodnuto o zrušení nasvícení budovy Strakovy akademie a bylo sníženo osvětlení ve vnitřních prostorech, nyní svítí jen asi polovina žárovek.

Rodina Petra Fialy také šetří na energiích. Premiér se snažil šetřit doma ještě před vypuknutím krize. Dbá na to jeho manželka. Stahují topení, když nejsou v určité místnosti. Dodal, že jemu, stejně jako ostatním občanům, rostou zálohy, nicméně neřekl, kolik bude muset zaplatit.

PSALI JSME: „VLÁDA UŽ MĚLA NĚCO PRO LIDI UDĚLAT“: BABIŠ OZNAČIL FIALOVU VLÁDU ZA „TOTÁLNĚ NESCHOPNOU“. PROČ SE PUSTIL DO KOALICE

PŘIPOMÍNÁME: LÉKAŘI VARUJÍ PŘED POSÍLENÍM EPIDEMIE KORONAVIRU: JAKÉ JSOU NYNÍ NEJČASTĚJŠÍ PŘÍZNAKY ONEMOCNĚNÍ

Share