„U jednoho pacienta byly objeveny najednou dvě“: Vědci našli 40 různých mutací koronaviru

Na Islandu prošlo koronavírovým testem 9768 lidí. Vědci sledovali mutace koronaviru analýzou vzorků lidí infikovaných COVID-19.

Zdravotní úřady ve spolupráci s genetickou společností DeCode Genetics našli 40 takových mutací koronaviru a nevylučují, že se virus neustále vyvíjí, aby se stal nakažlivějším, ale méně nebezpečným pro nakažené.

Díky těmto mutacím sledovali virologové cestu koronaviru z Islandu do evropských zemí. Vědci sekvencovali genom viru, aby hledali mutace a sledovali jejich cestu do tří různých zemí – Rakouska, Itálie a Anglie.

„Zejména sedm případů mutací bylo vysledováno k fotbalovému utkání v Anglii“, uvádí informace.

.

Studie také zjistila, že jeden pacient byl infikován dvěma mutacemi najednou, nového koronaviru.

„Sledujeme, jak viry mutují. Našli jsme 40 mutací specifických pro Island. Nakažení mají koronavirus před mutací i po ní, objevili jsme dokonce pacienta se dvěma mutacemi najednou,“ informoval ředitel islandské vědecké společnosti deCODE genetics.

Populace Islandu je něco přes 364 000. Ve stejné době vědci zkontrolovali dalších 5571 lidí, kteří neměli žádné příznaky nemoci a byli mimo rizikovou oblast, ale souhlasili s testováním.

Virologové mezi nimi identifikovali 48 případů COVID-19.

Mnoho zjištěných mutací koronaviru nepřekvapilo profesora a virologa Alana Thomsena z oddělení imunologie a mikrobiologie na Kodaňské univerzitě.

.

„Koronavirus je známý jako virus, který dokáže docela silně mutovat. Už jsme viděli zprávy z Číny,“řekl Thompson.

.

Share