Jan Lipavský při svém projevu v OSN kritizoval Rusko: O jakých důležitých tématech promluvil šéf české diplomacie

Šéf resortu zahraničí Jan Lipavský (Piráti) na zasedání Valného shromáždění OSN prohlásil, že Organizace spojených národů a její principy jsou nyní ohrožené kvůli útoku Ruské federace na Ukrajinu. Píše o tom CNN Prima News.

Jan Lipavský / Zdroj: youtube.com

Jan Lipavský vyzval prezidenty, premiéry a panovníky různých států, aby nebyli lhostejní a využili k tomu citát Václava Havla.

Český ministr zahraničí se domnívá, že se Ruská federace nyní snaží rozložit bezpečnsotní architekturu, na kterou už byli všichni na evropském kontinentu zvyklí.

Vladimir Putin / Zdroj: youtube.com

Jan Lipavský také upozornil, že hlava ruského státu Vladimir Putin promluvil o použití jaderných zbraní 21. září, tedy na Mezinárodní den míru. Ve stejný den byla v Rusku vyhlášena částečná mobilizace.

Podle šéfa české diplomacie byla ruská invaze „nevyprovokovaná, neoprávněná a nezákonná“. Dodal, že takové kroky porušují Chartu OSN.

Jan Lipavský / Zdroj: youtube.com

Jan Lipavský mluvil o tom, že válka velmi škodí současnou globální ekonomice. Navíc kvůli tomu je nyní ohrožena potravinová bezpečnost a mezinárodní řád.

Šéf resortu zahraničí vystoupí také v Radě bezpečnosti OSN, půjde o první vystoupení českého zástupce za posledních téměř 30 let. Chce mluvit hlavně o válce na Ukrajině.

Jan Lipavský / Zdroj: youtube.com

Hodlá hovořit o tom, že je nepřijatelné, aby byly anektovány další území ukrajinského státu a také o návrhu na zřízení mezinárodního tribunálu.

PSALI JSME: „OBR NA HLINĚNÝCH NOHÁCH MÁ PROBLÉMY“: MIREK TOPOLÁNEK REAGOVAL NA HROZBY VLADIMIRA PUTINA

PŘIPOMÍNÁME: JUREČKA PROZRADIL, CO MU ŘÍKAJÍ LIDÉ PO TELEFONU: MINISTR ŘEKL, JESTLI LIDOVCI BUDOU MÍT KANDIDÁTA NA PREZIDENTA

Share